Ministarka prosvjete, nauke, kulture i sporta Vesna Bratić dobro radi svoj posao, a od kad je stupila na funkciju ne staje smjenama kadra kojeg je bivša vlast postavljala po partijskoj liniji. Smijenila je tako Bratić mnoge direktore osnovnih, srednjih škola i vrtića, obećala reforme, a to očigledno smeta DPS i njegovim satelitima, pa je ovih dana pokrenuta hajka na jednu od najboljih ministarki u Vladi.
Nakon ministra pravde Vladimira Leposavića čiju smjenu traži premijer Zdravko Krivokapić, a DPS podržava, najjača opoziciona partija sada osipa „drvlje i kamenje“ na ministarku Bratić.
Nije im prvi put, od kad je stupila na funkciju, Bratić je prema tvrdnjama DPS-a bila „žena četnik“, a samo im je smetalo jedno, što se javno deklarisala kao Srpkinja.
Bratić je nedavno smijenila direktora predškolske ustanove „Đina Vrbica“ Vuka Stanišića i i direktora Osnovne škole u Podgorici “Dragiša Ivanović“ Nika Raičevića. Prošle sedmice je, nakon uvreda i statusa na Fejsbuku kojim proziva i protjeruje sve izbjeglice, smijenjena direktorka muzičke škole Vasa Pavić, a sve ovo čini se zametalo je DPS-u i njima bliskim medijima.
Dio zaposlenih u Ministarstvu prosvjete, nauke, kulture i sporta podnio je Ustavnom sudu inicijativu za provjeru ustavnosti Pravilnika o organizaciji rada i sistematizaciji tog ministarstva koji je Vlada usvojila na sjednici od 1. aprila, piše Pobjeda.
Sistematizacija je, kako su naveli, usvojena bez prethodnog usklađivanja sa više propisa, iako je ministarki Vesni Bratić na to ukazano u mišljenjima Ministarstva javne uprave, digitalnog društva i medija i Uprave za kadrove.
Ovo je samo jedan od pokušaja da se uzdrma pozicija ministarke koja zna da radi svoj posao.
Tu nisu stale, poluge bivše vlasti, pa je i dalje zarobljeno Specijalno državno tužilaštvo pokrenulo izviđaj protiv Bratić zbog sumnje da je oštetila budžet za 15.000 evra. Tužilaštvo umjesto da se bavi krupnim stvarima, kriminalom i korupcijom, baš je u ovom momentu pokazalo interesovanje za ministarku.
Kada im nije prošla priča kako Bratić navodno negira crnogorsku naciju i jezik, pokušavaju ovako da udare na nju.
U Skupštini je poslanica SDP-a Draginja Vuksanović Stanković pitala ministarku da li priznaje Crnu Goru i jezik, da bi dobila odgovor kako ministarka voli i priznaje Crnu Goru.
Poslanik Demokratske partije socijalista Dragutin Papović na toj sjednici je usred rasprave o Fakultetu za crnogorski jezik upitao ministarku o zločinu u Srebrenici. Ministarka je odgovorila da smatra da je dopunsko pitanje populističko, da nema nikakve veze sa finansiranjem FCJK i da ga zbog toga neće udostojiti odgovorom.
I zaista, pitati ministarku prosvjete, kulture, nauke i sporta o zločinu u Srebrenici je neumjesno, ali je pokušaj da se ubere još neki politiki poen. Očajnik se hvata za slamku, rekli bi mnogi, tako i DPS priča o zločinu koji se dogodio za vrijeme njihove vlasti i o tome priča kad njima odgovara.
Pošto, pokušaj sa Srebrenicom nije prošao, sada na druge načine potpomognuti bliskim medijima pokušavaju da diskredituju ministarku koja za razliku od mnogih savjesno i odgovorno radi svoj posao.
