Danas je tačno dva mjeseca od usvajanja Vladinog predloga za pokretanje postupka prodaje dva vozila “Mercedes Majbah” koji su u državnom vlasništvu, a predsjednik države Milo Đukanović se i dan-danas vozi jednim luksuznim automobilom koji mu je odavno trebao biti oduzet.

Vlada Crne Gore nije u stanju dva mjeseca da sprovede sopstvenu odluku i oduzme Đukanoviću skupocjeni “majbah”.

Prije dva mjeseca je premijer Zdravko Krivokapić u video poruci zadužio Ministarstvo finansija i socijalnog staranja da angažuje procjenitelja koji će procijeniti vrijednost vozila, kao i da oformi komisiju za prodaju vozila do naredne redovne sjednice Vlade. Premijer je pojasnio da će nakon toga biti objavljen međunarodni javni poziv za učešće na javnom nadmetanju.

-Sredstva od prodaje ovih vozila biće uplaćena u budžet Crne Gore, a koristiće se za pomoć ugroženim građanima i unapređenje socijalne pravde u državi. Javni poziv će trajati osam dana a nakon toga će biti organizovana javna aukcija na kojoj će javno i transparentno biti izabran najbolji ponuđač- naveo je premijer Zdravko Krivokapić na Tviter nalogu.

Nakon Krivokapićevog zaduženja ministar finansija i socijalnog staranja Milojko Spajić pozvao je predsjednika Crne Gore da umjesto “majbaha” preuzme drugo vozilo. Takođe, Spajić je prethodne korisnike luksuznih “majbaha” pozvao da se jave Upravi za katastar i državnu imovinu oko preuzimanja alternativnih vozila Ili da se dogovore sa ministarkom prosvjete, nauke, kulture i sporta Vesnom Bratić ili ministrom ekonomskog razvoja Jakovom Milatovićem koji su naslijedili veliki broj istih- napisao je Spajić na Tviteru.

 

Takođe, jedan od prethodnik korisnika luksuznog majbaha- predsjednik Crne Gore ne da nije vratio vozilo i preuzeo alternativno, već je u izbornoj noći do Nikšića prevezen upravo majbahom od čije prodaje će novac biti iskoristišćen za pomoć ugroženim građanima i unapređenje socijalne pravde u državi.

Izgleda da nova vlast nije u stanju da predsjedniku države oduzme majbah i tako ispuni Krivokapićevo obećanje ili su se ipak odlučili na taktiku čekanja da se Đukanović smiluje i vrati vozilo.

Mogao je Krivokapić na nekom od brojnih sastanaka podsjetiti predsjednika države da vrati vozilo koje mu je „oduzeto“, ali je premijer izgleda previše popustljiv i obazriv prema Đukanovićevim potrebama, što je pokazao i na ovom primjeru.

ANB je dva majbaha krajem 2017. i početkom 2018. godine, za potrebe Mila Đukanovića i Duška Markovića, kupila za gotovo 1,2 miliona evra.

Vlada: Prodaja nije sprovedena, jer kasni izvještaj procjenitelja

Vlada je prije četiri dana saopštila da prodaja dva „majbah“ još nije sprovedena jer kasni izvještaj procjenitelja.

Zbog toga je Vlada je usvojila izmjenu zaključka o ovoj prodaji od 19. februara, jer je u njemu pisalo da će Ministarstvo finansija do naredne sjednice Vlade pribaviti izvještaj procjenitelja i pripremiti nacrte kupoprodajnih ugovora.

Kako je navedeno u obrazloženju, za izvještaj procjenitelja potrebno je duže vrijeme od navedenog u prethodnoj odluci zbog čega je i mijenjaju.

U novoj odluci nije naveden rok do kada treba biti završena procjena vrijednosti automobila i nacrti ugovora za kupoprodaju, kao ni zašto još uvijek jedno vozilo nije oduzeto od predsjednika Mila Đukanovića.

 

Tagovi