Autori mejla o miniranju aviona „Rajan er“ prijetili su da će aktivirati bombu iznad Viljnusa, ako EU ne prekine da podržava akcije Izraela u Pojasu Gaze, saopštio je šef odsjeka za avijaciju Ministarstva saobraćaja Bjelorusije Artjom Sikorski.

„Mi, vojnici Hamasa, tražimo da Izrael prekine vatru u Pojasu Gaza. Zahtijevamo da EU prestane da pruža podršku Izraelu u ovom ratu. Poznato je da se učesnici Delphi Economic Forum vraćaju kući avionom FR4978. U tom avionu je postavljena bomba. Ako ne ispunite naše zahtjeve, bomba će eksplodirati 23. maja iznad Viljnusa“, citirao je pismo Sikorski.

On je dodao da Minsk nije vršio pritisak na kapetana aviona „Rajan er“ da sleti u Minsku.

Bjelorusija poziva sva zainteresovana lica da učestvuju u istrazi ovog incidenta.

Između ostalog, Bjelorusija poziva Litvaniju da zajedno istraže situaciju sa avionom „Rajan era“.

Kako se navodi, za sada nije primijećeno masovno odustajanje aviokompanija od letova iznad Bjelorusije. Oni se nadaju da EU neće uvesti takvu zabranu.

U saopštenju se navodi da se Minsk nada da će u EU prevladati zdrav razum, a da on sam neće uvoditi zabrane za letove evropskih kompanija iznad Bjelorusije.

U Ministarstvu saobraćaja su dodali da su u Minsku neprijatno iznenađeni medijskim dezinformacijama povodom ove situacije.

Incident sa prinudnim slijetanjem u Minsk

Avion kompanije „Rajan er“, koji je letio iz Atine za Viljnus, prinudno je sletio 23. maja na aerodrom u Minsku zbog saopštenja da je podmetnuta bomba. Na lice mjesta su upućeni demineri. Informacije o miniranju nije potvrđena, a Istražni komitet Bjelorusije saopštio je da je pokrenuo krivični postupak zbog lažne prijave o miniranju.

Bjeloruski aktivisti za ljudska prava saopštili su da je osnivač kanala na Telegramu „Neksta“, koji se u Bjelorusiji smatra ekstremističkim, Roman Protasevič, letio ovim avionom i da je priveden prilikom provjere dokumenata na aerodromu u Minsku. Protasevič je u ovoj zemlji stavljen na spisak lica umiješanih u terorizam. Protiv njega je pokrenut krivični postupak po nekoliko osnova, uključujući i za „organizovanje masovnih nereda“. Njemu prijeti kazna do 15 godina zatvora.

To je izazvalo kritiku Zapada, iako se praksa prinudnog slijetanja aviona dešavala i ranije. Najznačajniji slučaj bilo je prisiljavanje aviona bolivijskog predsjednika Evo Moralesa da sleti u Beč 2013. godine. Razlog za to su bile glasine da se zajedno sa predsjednikom u avionu nalazi i bivši agent CIA Edvard Snouden, koji je u Sjedinjenim Američkim Državama optužen za odavanje državnih tajni.

Tagovi