Votkins zlatna Sautgejtova izmjena: Englezi u finalu

0

Reprezentacija Engleske se cijelo prvenstvo mučila, igrala slabo, ali je kada je trebalo odigrala dobar meč i na kraju će igrati u finalu Evropskog šampionata.

„Gordi albion“ je u polufinalu odigrao odličan meč, konačno su zadovoljili navijače i fudbalsku javnost i nakon preokreta savladali Holandiju sa 2:1. Tim Gereta Sautgejta će drugi put uzastopni igrati u finalu i probati da uradi ono što nije uspio prije tri godine, kada ih je na „Vembliju“ savladala Italija. Engleska će dakle, u nedjelju od 21 sat, na Olimpijskom stadionu u Berlinu protiv Španije igrati za naslov najboljeg na Starom kontinentu.

Nakon dobrog prvog polufinala između Španije i Francuske, i drugom polufinalu smo gledali dobru igru, punu naboja, neizvjesnosti i na kraju lijepih golova. Da će meč biti odličan moglo se naslutiti već na samom početku utakmice. Holandija je već u 7. minutu povela. Ćavi Simons je oduzeo loptu Rajsu, potom krenuo ka golu, pa onda iz pada šutirao i postigao jedan od najljepših golova na ovom šampionatu. Nedugo zatim vidjeli smo dobar pokušaj Harija Kejna sa 25 metara i odličnu intervenciju Verbrugena. Upravo je ta prilika Engleza bila nagovještaj izjednačenja, koje je stiglo u 18. minutu. Kejn je probao volejom sa 13-14 metara, ali mu se na tom putu ispriječio Denzel Damfris, koji ga je tom prilikom udario po nozi. Sudija Feliks Cvajer je dobio signal iz VAR sobe, potom je i sam gledao na ekranu ovu situaciju i onda pokazao na bijelu tačku. Sa 11 metara je Kejn bio siguran – 1:1. Nakon toga smo dobili pravi spektakl. Igrao se 22. minut kada je Fil Foden u kaznenom prostoru predribalo sve igrače, a onda šutirao Verbrugenu kroz noge. Međutim, Damfris je bukvalno sa gol linije ispucao loptu i spriječio da Englezi preokrenu. Damfris je skrivio penal iz kojeg je „gordi albion“ izjednačio, ali se u 30. minutu mogao iskupiti. Depaj je izveo korner, Damfris je sve nadskočio, zahvatio loptu glavom i pogodio prečku. Igralo se tada otvoreno, ređali su se napadi, a samo dva minuta kasnije i Englezi su pogodili okvir gola. Fil Foden je sa 25 metara sjajno šutirao i pogodio stativu gola „lala“.

Nastavak meča nije počeo onako kako smo očekivali. Nekako su u i jedni i drugi više vodili računa o svojoj mreži, a prvu priliku vidjeli smo tek u 65. minutu. Van Dajk je šutirao sa desetak metara, ali je Pikford sjajno intervenisao. Kako je meč odmicao u bližio se kraju, sve je više mirisalo na penale, a mnoge je iznenadila odluka Sautgejta da desetak minuta prije kraja iz igre izvede dva svoja najbolja igrača – Fodena i Kejna. Ali, nije selektor Engleske pogriješio, jer su dvojica fudbalera koja su ušla umjesto njih – Palmer i Votkins, kreirali pobjedu svog tima u 90. minutu. Palmer je proigrao Votkinsa u šesnaestercu, na leđima je imao De Fraja, a onda iz okreta pogodio suprotni ugao za konačnih 2:1.

HOLANDIJA – ENGLESKA 1:2 (1:1)

Stadion: „Vestfalen“. Gledalaca: 60.926. Sudija: Feliks Cvajer (Njemačka). Strijelci: Simons u 7. za Holandiju, a Kejn u 18. iz jedanaesterca i Votkins u 90. minutuza Englesku. Žuti kartoni: Damfris, Van Dajk, Simons (Holandija), Belingem (Engleska).

HOLANDIJA: Verbrugen, Damfris (od 90+4 Zirkze), De Fraj, Van Dajk, Ake, Šouten, Simons (od 90+4 Brobej), Rejnders, Malen (od 46. Veghorst), Depaj (od 35. Verman), Gakpo.

ENGLESKA: Pikford, Voker, Stons, Guehi, Saka (od 90+3 Konsa), Mejno (od 90+3 Galager), Rajs, Tripije (od 46. Šo), Foden (od 81. Palmer), Belingem, Kejn (od 81. Votkins).

Ukoliko nemaš meridianbet.me nalog, registruj se i to uz najveći bonus dobrodošlice – 100€ BEZ IKAKVIH USLOVA.