Šokantni podaci o ugovorenom braku: Dječak od 13 godina „oženio“ se djevojčicom od 12

0
Da ugovoreni brakovi u kojima su žrtve djeca i dalje nijesu prošlost pokazuje i podatak koji je juče iznijela Fana Delija, izvršna koordinatorka Centra za romske inicijative. Ona je kazala da se u romskoj zajednici nedavno desio ugovoreni brak gdje su oba „partnera“ djeca.

– U jednom slučaju najmlađa djevojčica iz ugovorenih brakova, koja je iz Podgorice, imala je samo dvanaest i po godina, a njen „suprug“, dječak Tivta, trinaest i po. Ovo je jedan izuzetno opominjući događaj, jer su dvoje djece žrtve nasilja. U ostalim slučajevima ugovorenih brakova djevojčice su udavane za punoljetne muškarce. Slučajevi dječijih ugovorenih brakova najčešće su u Podgorici, Beranama, Tivtu i Nikšiću – kazala je Delija.

Kada su u pitanju dječiji ugovoreni brakovi, kaže da je njihova organizacija identifikovala osam slučajeva.

– U poslednje nekoliko dana u Tivtu smo otkrili tri takva slučaja ugovorenih brakova. Godišnje otkrijemo od 10 do 18 ugovorenih brakova kod djece, što odmah procesuiramo nadležnim institucijama. Nema mnogo napretka u suzbijanju te pojave, jer ove zajednice sada mnogo više prikrivaju ugovorene brakove, a samim tim mi teže dolazimo do indentifikacije počinalica, jer informacije često ne dopiru do lokalnih koordinatora i do Centra za romske inicijative – ukazuje Delija.

image

Fana Delija

Kako je dodala, nažalost, svake godine imaju povećanje broja maloljetničkih trudnoća, što najviše pokazuje da su to dječiji ugovoreni brakovi.

– Sve ostaje na istom jer mi za ovakve slučajeve nemamo sistemsko rješenje. Najčešće se dešava da se djevojčice vraćaju svojim biološkim roditeljima, dakle počiniocima, jer oni su ti koji ugovaraju te brakova, a prolaze bez kazni. Bilo je čak slučajeva da se nekim porodicama koje su ugovorile dječije brakove nije upućeno ni upozorenje da ne mogu da čine takva djela, koja zakonski nijesu okvalifikovana kao trgovina ljudima, odnosno krivična djela – pojašnjava Delija.
Ona ističe da su to slučajevi koji se njima rjeđe prijavljuju.

– U ovoj godini registrovali smo pet slučajeva porodičnog nasilja kod Roma i Egipćana koje su nam direktno prijavile žrtve. Mi smo organizacija koja tekve slučajeve povezuje sa skloništem, odnosno nacionalnom linijom kada je u pitanju nasilje u porodici – rekla je Delija

Na radionici posvećenoj izradi mini akcionog plana za zajedničko djelovanje u suzbijanju rodno zasnovanog nasilja i dječjih brakova u romskim i egipćanskim zajednicama, Delija je istakla da im je cilj razviti plan koji će obuhvatiti konkretne aktivnosti u cilju prevencije rodno zasnovanog nasilja, promovisanja značaja obrazovanja i sprečavanja dječjih brakova u zajednicama Roma i Egipćana u Nikšiću.

Važno prijaviti nasilje

Delija ističe da će raditi na mini akcionom planu čiji je fokus na suzbijanju dječijih ugovorenih brakova i nasilja u porodici i zaštita djece koja žive i rade na ulici.

– Naša ciljna grupa su predstavnici relevantnih institucija i medijatori na lokalnom nivou koji dolaze iz zajednice Roma i Egipćana, koji će objasniti zašto je bitno prijaviti neki oblik nasilja, kako ne bismo imali neke šire posledice. Kada bude završen akcioni plan, naš cilj je da ga i zajednički realizujemo. On neće imati više od 3-4 konkretne inicijative, a neke naše inicijative pokušaćemo da usmjerimo i kroz lokalni akcioni plan – kazala je Delija.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.