Počinje projekat „Creative Moxie: Catalyst for Creative Revolution“ – partnerstvo za osnaživanje kreativnih industrija Crne Gore i Srbije
Organizacija “Art 365” iz Podgorice, u saradnji sa Srpskom filmskom asocijacijom i Domom omladine Beograda, najavljuje početak projekta Creative Moxie: Catalyst for Creative Revolution. Creative Moxie je podržan od strane British Councila, a realizuje se u okviru projekta Kultura i kreativnost za Zapadni Balkankoji finansira Evropska unija.
„Cilj projekta Creative Moxiej e osnaživanje i umrežavanje aktera u oblasti filma, medija i kreativnih industrija u Srbiji i Crnoj Gori kroz aktivnosti koje odgovaraju na izazove fragmentisanog kreativnog ekosistema u regionu“, navode iz organizacije.
Ističu da će kao značajan dio ovog projekta, CIM Forum u Kotoru poslužiti kao centralna platforma za promociju inovativnih praksi, novih tehnologija i mladih talenata u Crnoj Gori, a program Foruma biće obogaćen radionicama, panelima i interaktivnim sadržajima, dodatno učvršćujući njegovu poziciju kao jednog od vodećih događaja u regionu.
„Kroz partnerstvo sa CGA Belgrade (konferencija o kompjuterskoj grafici, animaciji i vizuelnim efektima) i Martovskim filmskim festivalom (Beograd), CIM Forum će doprinijeti razmjeni znanja i iskustava u organizaciji festivala i konferencija, s posebnim fokusom na afirmaciju novih generacija stvaralaca i savremenih kreativnih izraza“, dodaju oni.
Iz „ART-a 365“ naglašavaju da se Creative Moxie posebno fokusira na osnaživanje mladih profesionalaca i žena, koji se često suočavaju sa značajnim preprekama u vidljivosti svog rada i mogućnostima za umrežavanje sa iskusnim profesionalcima te da će sve aktivnosti u okviru projekta, koje će biti realizovane kroz platforme postojećih festivala, podsticati stvaranje više prilika i stabilnog okruženja za kreativce u Srbiji i Crnoj Gori. Obrazlažu i da Creative Moxie na taj način direktno uključuje kreativnu zajednicu i odgovara na njene najvažnije potrebe.
„Projekat Kultura i kreativnost za Zapadni Balkan (CC4WBs), koji finansira Evropska unija, usmjeren je na podsticanje dijaloga na Zapadnom Balkanu kroz jačanje kulturnih i kreativnih sektora radi povećanog društveno-ekonomskog uticaja. Tokom perioda od 48 mjeseci, projekat CC4WBs ima za cilj unapređenje znanja, vještina i pristupa finansijskoj podršci, s ciljem povećanja konkurentnosti, održavanja koprodukcije i podsticanja prometa roba i usluga na Zapadnom Balkanu“ zaključuje se u saopštenju.