Po svijetu sakrio milione, izbjegavao poreze: Đilas u gorem položaju nego što je bio

4
Političar poput lidera SSP u svakoj zemlji bio bi, u najmanju ruku, pod pritiskom javnosti da se ne bavi politikom, ocjenjuju sagovornici Kurira nakon najnovijih otkrića o ovom opozicionaru

Lider Stranke slobode i pravde (SSP) Dragan Đilas izgubio je i poslednje pravo da obećava građanima da će sve procvjetati ako bi on došao na vlast, jer je on, kako se sumnja, izbjegavao plaćanje poreza, iznosio novac iz zemlje i osnivao firme u ofšor zonama, ocjenjuju sagovornici Kurira. Kako kažu, on bi, u najmanju ruku, morao da se povuče iz političkog života.

Đilasovi računi
foto: Kurir

Od Mauricijusa do Hongkonga

Novosti su, podsjetimo, objavile da Đilas poseduje tri računa – na Mauricijusu, u Švajcarskoj i Hongkongu, na kojima ima gotovo 10 miliona evra, ali i da je to samo vrh ledenog brega, s obzirom na sumnje da je ovaj bivši gradonačelnik Beograda razradio komplikovanu finansijsku šemu kako bi svoje bogatstvo rasporedio na više od 50 računa u čak 17 zemalja svijeta. Ministar finansija Siniša Mali najavio je da Uprava za sprečavanje pranja novca pokreće zvaničnu istragu o Đilasovim računima u inostranstvu na osnovu dokumenata objavljenih u medijima, kao i da će tražiti podatke iz zemalja koje se spominju. Politički analitičar Dejan Vuk Stanković smatra da Đilas, posle novih otkrića o njegovim poslovima i računa na egzotičnim destinacijama, nema nikakvu šansu da se svojim političkim stavovima probije do novih slojeva birača.

 

– Dok se sve ovo ne ispita i dokaže, imamo apsolutno nepoverenje. Niti javnost veruje onome što priča Đilas, niti Đilas vjeruje onome što čita u medijima koji pišu o njegovim računima. Ovo će se ne samo odraziti negativno na njegov rejting već i na predstojeći dijalog vlasti i opozicije, jer teško da će Đilas biti racionalan u situaciji kada mora da se brani. On ima teret da je bio na vlasti i da je za to vrijeme imao lukrativne poslove. Kao neko ko pretenduje da bude autentičan opozicioni lider, Đilas je zato u gorem položaju nego što je bio – ocjenjuje on.

Politička odgovornost

Osim realne zakonske odgovornosti, politički analitičar Branko Radun za Kurir naglašava i postojanje političke i moralne odgovornosti u slučaju sumnjivog bogatstva lidera SSP.

– Političar pod sumnjom da je utajio porez, izvlačio novac iz zemlje i koji se povezuje s višemilionskim bankovnim računima u svakoj civilizovanoj zemlji bi bio, u najmanju ruku, pod pritiskom javnosti da se ne bavi politikom. U Americi bi tako bilo, jer moralna i politička odgovornost ne mora da ima veze s odgovornošću pred sudom. Njegove poruke su sasvim neubedljive. Reč je o čoveku koji se obogatio dok je bio na vlasti ili bio blizak vlasti. Ne zaboravite da je on od 2004. godine bio na različitim javnim funkcijama – napominje Radun.

4 Comments
  1. Ksilofon komentariše

    Oćemo li bataljivati te priče o satani Đilasu i druge Vučićeve paranoje koje nikog živog u Crnoj Gori ne interesuju?

    Ja shvatam da treba to sponzorstvo zaraditi, ali pretjeraste brate.

    1. Mile zvani Bato komentariše

      Mene zanima. Što ćemo sad?

      1. Ksilofon komentariše

        Idi na sajtove Vucicevih medija, ima ih 20, ni o cem drugo ne pisu osim o Djilasu.

        Napoj se na izvoru kvalitetnih informacija.

  2. kuca komentariše

    Politicar poput Djilasa u SAD bi odavno bio osudjen na tri dozivotne robije!

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.