„Orlovi” pali bez ispaljenog metka: Brazil držao čas fudbala

3

Fudbaleri Srbije poraženi su od Brazila u prvom kolu Svjetskog prvenstva u Kataru 0:2 (0:0).

Iskusni ljubitelji fudbala, dobro poučeni gorkim iskustvima iz prošlosti sigurno nisu očekivali previše od ovog meča. Oni koji su se „ložili” i već „vidjeli” četvrtfinale i polufinale su brzo otriježnjeni. Brazil je druga dimenzija, „orlovima”, koji su pali bez ispaljenog metka, slijede mečevi za drugo mjesto u grupi G sa Kamerunom i Švajcarskom. Sa Afrikancima može da se igra, stari dužnici iz zemlje sira, čokolade i satova su mnogo ozbiljniji od Norveške, Švedske, Slovenije, Azerbejdžana, Irske sa kojima se Piksijeva četa sretala u prethodnom periodu.

Dušan Tadić i drugovi su bili u podređenom položaju cijelim tokom meča. Imale su „karaoke” više od igre, dominirale, posebno u drugom poluvremenu. U prvom su Južnoamerikanci imali tri-četiri šanse, ali ne one iz kolone stopostotnih. Nejmar je lukavo gađao iz kornera, kasnije Kazemiro, pa Rafinja sa distance iz otvorenih pozicija. U sva tri slučaja Vanja Milinković-Savić je bio na mjestu, kao i u 34. minutu kada je uklizao i spriječio Vinisijusa da šutira kada je izašao sam ispred njega poslije sjajne lopte Tijaga Silve.

Golman Srbije je na startu drugog polovremena, lošim pasom, učinio da se Nemanja Gudelj nađe u nebranom grožđu. Defanzivnom veznom je Rafinja odizeo loptu, ali je šutirao u nogu golmana Torina. Bila je to najava totalne opsade gola Srbije.

U 60. minutu je Aleks Sandro pogodio stativu sa distance. Dva minuta kasnije je kapitulirala odbrana Srbije. Nejmar je „carinio” loptu na lijevoj strani, Vinisijus šutirao, Vanja Milinković-Savić odbio, ali je Rišarlison odlično reagovao i odbitak ubacio u mrežu.

Dragan Stojković više nije imao šta da čeka. Aleksandru Mitroviću je priključio drugog špica, Dušana Vlahovića. Uz brzonogog Nemanju Radonjića, koji je ušao još na poluvremenu, bila je to ofanzivna postava.

Uspjeli su Srbi nakon kornera u 70. minutu da uguraju protivnike u gol, ali ne i loptu.

Samo tri minuta kasnije nokaut. Klasičan brazilski gol, pun klase. Vinisijus je zavrnuo sa boka, Rišarlison primio loptu i polumakazicama „pocijepao” mrežu. Shodno našem mentalitetu nakon drugog primljenog gola došlo je do velikog pada. Prečka Freda, pa opasni udarci istog igrača, te Rodriga, ređali su se kao na traci. Srećom, Vanja Milinković-Savić je bio dobar.

Ostali su fudbaleri Srbije dužni svojim mnogobrojnim navijačima, među kojima je bio veliki broj i onih iz Crne Gore na stadionu na kojem će se igrati finale Mundijala. Valjda će se popraviti protiv Kameruna i Švajcarske.