Jamal oborio Peleov rekord: Španija u finalu

0

Fudbal je pobijedio. Španija je u polufinalu Evropskog prvenstva u Minhenu natjerala Francusku da igra fudbal umjesto šaha i na kraju je eliminisala 2:1 u meču u kojem je svoje ime u fudbalske almanahe upisao šesnaestogodišnji dječak, Lamin Jamal.

Nije bilo iznenađenja u pristupu igri. Španci su diktirali tempo, Francuzi čekali svoju šansu i dočekali je već u 9. minutu, kada je Kilijan Mbape podigao loptu sa lijeve strane šesnaesterca na drugu stativu, gdje je Randal Kolo Muani glavom sproveo u mrežu.

Napadač Pari Sen Žermena je tako postao tek treći Francuz koji je postizao golove u polufinalima i evropskih i svjetskih šampionata, nakon živih legendi Mišela Platinija i Zinedina Zidana. Platini je pogađao u polufinalima Mundijala 1982. u Španiji i Euru dvije godine kasnije u domovini. Zizu je bio strijelac na Evropskom prvenstvu 2002. i Svjetskom prvenstvu 2006. godine.

Prije vodećeg gola Galskih pijetlova mogla je La roha da povede, već u 5. minutu. Na centaršut Jamala, Fabijan Ruiz je sa samo dva i po metra glavom šutirao preko gola.

Šesnaestogodišnji Jamal je u 21. minutu sa ivice šesnaesterca poslao ljepoticu uz stativu, izjednačio rezultat i postao najmlađi strijelac na velikim takmičenjima.

Jamal je takođe najmlađi fudbaler koji je nastupio u polufinalima na dva najveća svjetska turnira.

Samo četiri minuta kasnije Crvena furija je preokrenula rezultat. Dani Olmo se već u prijemu oslobodio Aurelijena Čuamenija, šutirao iskosa snažno, lopta na putu ka mreži pogodila Žila Kundea i odsjela tamo gdje treba.

Vezista Lajpciga je postao prvi Španac sa golovima na tri uzastopne utakmice na šampionatima Evrope.

Strahovali su Trikolori i u 36. minutu. Nakon udarca Ruiza sa ivice šesnaesterca lopta je promijenila smjer od bloka, Majk Menjon je skamenjen samo ispratio pogledom dok je padala – pored stative.

Nakon odmora su Francuzi morali da igraju fudbal, za razliku od prethodnih pet mečeva na šampionatu kada nisu postigli gol iz igre (penal i dva autogola).

Prvo je u 53. Čuameni tukao glavom nakon kornera, pravo u Unaja Simona. Golman Španije je morao da interveniše poslije udaraca Mbapea i Usmana Dembelea iskosa. Dembeleov pokušaj je bio opasniji.

Pet minuta kasnije iz igre je morao španski veteran Hesus Navas. Iskusni lijevi bek je sa 38 godina i 231 danom postao najstariji igrač, ne računajući golmane, koji je nastupio u polufinalu Evropskog ili Svjetskog prvenstva, oborivši rekord Frica Valtera i Gunara Grena, koji su imali 37 godina i 236 dana kada su se u polufinalu Mundijala 1958. godine sastali Zapadna Njemačka i Švedska.

U 76. minutu Teo Ernandez je imao otvorenu poziciju sa vrha kaznenog prostora rivala. Odlučio je da šutira iz prve, slabijom, desnom nogom – preko prečke.

Pritisak sa svoje ekipe skinuo je Jamal, udarcem sa dvadesetak metara, tik preko prečke.

Mbape je u 82. minutu imao karakterističan prodor i ulazak u kazneni prostor sa lijevog boka, ali je šutirao visoko preko prečke. U finišu je pokušao glavom i Antoan Grizman, i bila je to poslednja šansa za ekipu Didijea Dešana da izbori produžetke.

Ko će im biti rival u borbi za rekordnu četvrtu titulu evropskog šampiona, Španci će saznati sjutra veče, kada je na programu duel Engleske i Holandije.