Crna Gora, prema posljednjem izvještaju o implementaciji ciljeva održivog razvoja, rangirana na 57. mjestu od 166 država, s indeksom ispunjenosti ciljeva od 73 odsto. Vlada Crne Gore posvećena je postizanju ciljeva iz Agende 2030, posebno u oblasti održivog razvoja, smanjenja emisije štetnih gasova, očuvanja biološke raznovrsnosti i unapređenja energetske efikasnosti, saopštio je potpredsjednik Vlade za vanjske i evropske poslove Filip Ivanović.

On je učestvovao na ministarskom okruglom stolu pod nazivom „Ostvarivanje rezultata Samita za budućnost“ koji se održava u okviru 11. Svjetskog naučnog foruma.

Forum je posvećen razmatranju uloge nauke u oblikovanju političkih odluka u kontekstu globalnih izazova, među kojima se izdvajaju klimatske promjene, energetska kriza, siromaštvo, zdravstveni problemi i brojni drugi faktori koji oblikuju budućnost našeg svijeta.

Ivanović je naglasio važnost dječijih prava u nacionalnim politikama, što potvrđuje formiranje Savjeta za prava djeteta u okviru Kabineta predsjednika Vlade.

„Crna Gora je među 33 države članice UN koje su kroz nacionalnu strategiju jasno artikulisale posvećenost ispunjavanju ciljeva održivog razvoja. Razvijamo moderne platforme za prikupljanje podataka koje omogućavaju donošenje politika zasnovanih na najsvježijim i najsvrsishodnijim informacijama, osiguravajući transparentnost i odgovornost u praćenju napretka“, kazao je Ivanović.

Posebno se osvrnuo na globalni Pakt za budućnost, naglasivši da taj okvir redefiniše međunarodnu finansijsku arhitekturu kako bi olakšao državama u razvoju pristup sredstvima za realizaciju ciljeva održivog razvoja.

Govoreći o značaju naučno-istraživačkih zajednica, on je naglasio važnost njihove saradnje s političkim liderima.

„Kada nauka i diplomatija idu ruku pod ruku, problemi se najbolje rješavaju, a konflikti prestaju“, rekao je Ivanović, podvlačeći da je sinergija između naučnih saznanja i političkih odluka ključna za rješavanje najvećih globalnih izazova.

Istakao je da Svjetski naučni forum predstavlja izuzetnu priliku za dalju izgradnju međunarodne saradnje, razmjenu znanja i iskustava, te izradu efikasnih politika koje će odgovoriti na trenutne i buduće izazove.

On je izrazio uvjerenje da će rezultati ovog skupa, kroz integraciju naučnih saznanja u političke odluke, doprinijeti izgradnji stabilnijeg, održivijeg i pravednijeg svijeta.

Na marginama Foruma, potpredsjednik je razgovarao sa Janošom Aderom bivšim predsjednikom Mađarske, Tamasom Freundom predsjednikom Mađarske akademije nauka i Bladeom Nzimandeom ministrom nauke, tehnologije i inovacija Južnoafričke Republike.

Tagovi