Holandsko tužilaštvo neće tražiti od Rusije izručenje osuđenih za rušenje aviona na letu MH17

0

Holandsko tužilaštvo saopštilo je da neće tražiti od Rusije izručenje osuđenih za rušenje aviona na letu MH17 na istoku Ukrajine.

Tužilaštvo je saopštilo i da se neće žaliti na odluku Okružnog suda u Hagu o MH17.

– Ruska Federacija ne izručuje svoje državljane. Prema tome, izručenje zločinaca neće biti traženo. Tužilaštvo je zadovoljno što su presudom razjašnjene stvarne okolnosti obaranja aviona na letu MH17. Tužilaštvo takođe napominje da se sud u osnovi složio sa obrazloženjem optužbe, kako o dokazima počinjenih prekršaja, tako i o kaznama – navodi se u saopštenju tužilaštva.

U saopštenju se dodaje da će tužilaštvo uložiti dodatne napore kako bi osuđenici odslužili kaznu.

Okružni sud u Hagu je 17. novembra završio prvostepeno suđenje po predmetu o padu aviona MH17 2014. godine. U obrazloženju presude navodi se da je avion bio oboren raketom lansiranom iz PVO sistema „Buk“ u Donjeckoj oblasti, tada pod kontrolom DNR. Sud je izrekao doživotne zatvorske kazne trojici optuženih, dok je ruski državljanin Oleg Pulatov proglašen nevinim.
Nakon presude oglasilo se Ministarstvo inostranih poslova Rusije saopštivši da Moskva žali što je sud u Hagu zanemario principe nepristrasnog suđenja zarad političke konjukture. MIP Rusije smatra da je u osnovi postupka po predmetu pada aviona MH17 je politički nalog usmeren protiv Rusije.

Sudski proces u slučaju pada aviona na letu MH17 počeo je u Holandiji 9. marta 2020. godine. Sudi se trojici državljana Rusije i jednom državljaninu Ukrajine: Igoru Girkinu, Sergeju Dubinskom, Olegu Pulatovu i Ukrajincu Leonidu Harčenku.

Pulatova na sudu zastupa međunarodna advokatska grupa, dok se ostalima osumnjičenima sudi u odsustvu. Osmog juna 2021. godine počelo je razmatranje predmeta u meritumu. U optužnici holandskog tužilaštva od decembra 2021. godine traži se da se sva četvorica optuženih osude na doživotnu robiju „zbog organizovanog uništavanja aviona, koje je dovelo do pogibije 298 ljudi i ubistva putnika koji su se nalazili u avionu“.

Putnički avion „Boinga 777“ kompanije „Malezija erlajns“, koji je leteo iz Amsterdama za Kuala Lumpur, srušio se 17. jula 2014. godine u blizini Donjecka. Niko od 298 putnika i članova posada koji su se nalazili u avionu nije preživio. Kijev je za katastrofu optužio ustanike u Donbasu, koji su, sa svoje strane, izjavili da nemaju sredstva koja bi mogla da obore avion na toj visini. Ukrajinske vlasti odbile su da dostave podatke sa svojih radara, a SAD nisu dostavile istrazi satelitske snimke, gdje se, kako tvrde, vidi trenutak lansiranja rakete. Bez obzira na ratna dejstva, Kijev nije zatvarao nebo iznad Donbasa za međunarodne putničke avione. Kako je izjavljivao zamenik generalnog tužioca Rusije Nikolaj Viničenko, ruska strana predala je Holandiji ne samo podatke sa ruskih radara, već i dokumenta koja svjedoče da je raketa „Buk“, koja je oborila avion, pripadala Ukrajini i lansirana sa teritorije pod kontrolom Kijeva, ali su istražitelji ignorisali tu informaciju.

(Sputnjik)

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.