Goleada u derbiju Mančestera: Siti na grub način spustio Junajted na zemlju

0

Spektakularan meč na Etihadu! Fudbaleri Mančester Sitija pobijedili su velikog gradskog rivala Junajted sa 6:3 u jednom od derbija devetog kola Premijer lige. Po het-trik su upisali Erling Haland i Fil Foden.

Već nakon prvog poluvremena bilo je 4:0 za tim Pepa Gvardiole, pa su razočarani fanovi „crvenih đavola” napuštali tribine Etihada i prije nego što je sudija Majkl Oliver označio kraj prvih 45 minuta.

„Građani” su od prvog minuta silovito krenuli ka golu Davida De Hee, koji nije bio direktan krivac ni za jedan pogodak. Mrežu Junajteda najprije je pogodio Fil Foden u osmom minutu nakon dodavanja Bernarda Silve, a onda je svoj mali šou najavio nezaustavljivi Ering Holand. Postigao je dva gola u rasponu od samo tri minuta. Oba na asistencije fudbalskog mađioničara Kevina de Brujnea. Prvi nakon kornera u 34, drugi tri minuta kasnije pošto ga je Belgijanac bukvalno spojio sa golom.

Treba reći i da je Norvežanin iskoristio odsustvo Rafaela Varana i oba pogotka (pogotovo prvi udarcem glavom) postigao dok se francuskom defanzivcu ukazivala medicinska pomoć. Varan nije mogao da nastavi meč (zamijenio ga je Lindelef) i bilo je jasno da će se Junajted teško do kraja meča odbraniti od snažnog Halanda.

Norvežanin je kao i svi igrači Sitija bio izuzetno motivisan u gradskom derbiju. Nije se mnogo primetio prije nekoliko dana na meču protiv Srbije u Ligi nacija, ali je protiv Junajteda uspio minut prije kraja prvog poluvremena da zabilježi i asistenciju za Fodena – 4:0.

Drugo poluvijereme počelo je spektakularnim pogotkom Brazilca Antonija za tračak nade gostiju, međutim u 65. minutu nezadrživi Haland uspio je da zabilježi het-trik: ponovo je De Brujne učestvovao u akciji, a asistenciju je upisao mladi Serhio Gomez, koji je u finišu prvog poluvremena zamijenio povrijeđenog Kajla Vokera.

Haland je fantastičnu partiju krinisao novom asistencijom za Fodena u 72. minutu. Tako su obojica stigla do het-trika!

U 84. minutu „rezervista“ Antoni Marsijal postigao je najprije drugi gol za Junajted, a onda u 90. i treći iz penala koji je sam izborio za čast i konačnih – 6:3!

Bio je to 187. gradski derbi Mančestera i rekordnih devet golova.

Malo ko je očekivao ovakav rezultat nakon poslednjih utakmica Junajteda. Prije nekoliko dana Erik Ten Hag i Markus Rašford dobili su nagrade za najboljeg trenera i igrača mjeseca u Premijer ligi.

Holandski trener izveo je isti sastav kao u poslednjem zvaničnom meču protiv moldavskog Šerifa u Ligi Evrope, s tom razlikom što je umjesto Kristijana Ronalda prednost dobio njegov defanzivni zemljak Diogo Dalot.

Gosti su stigli na Etihad nakon odlične serije, od četiri uzastopne pobjede u Premijer ligi, ali im očigledno nije prijala međunarodna pauza. Ten Hagov tim je nakon dva startna poraza od Brajtona na Old Trafordu (1:2) i debakla na gostovanju Brentfordu (0:4), nanizao četiri vezane pobjede protiv najvećeg rivala Liverpula (2:1), Sautemptona (1:0), Lestera (1:0) i vodećeg Arsenala (3:1), ali je sad potpuno razočarao svoje navijače.

Sad im ponovo slijedi novo otrežnjenje…

S druge strane, Pep Gvardiola slavi veliku pobjedu. Njegov tim nastavlja potjeru za vodeći Arsenalom. U narednom kolu „građani” dočekuju Sautempton, dok Junajted gostuje Evertonu. Prethodno i jedne i druge očekuju evropske utakmice, Sitija duel sa Kopenhagenom u Ligi šampona, „crvene đavole” meč sa Omonijom u Nikoziji u Ligi Evrope.

Rezultati: subota: Arsenal – Totenhem 3:1 (1:1) /Parti 20, Žezus 49, Džaka 67 – Kejn 31p/, Kristal Palas – Čelsi 1:2 (1:1) /Edoar 7 – Obamejang 38, Galager 90/, Fulam – Njukasl 1:4 (0:3) /Rid 88 – Vilson 11, Almiron 33, 57, Longstaf 43/, Liverpul – Brajton 3:3 (1:2) /Firmino 33, 54, Vebster 63ag – Trosar 4, 17, 83/, Sautempton – Everton 1:2 (0:0) /Aribo 49 – Koudi 52, Meknil 54/, Vest Hem – Vulverhempton 2:0 (1:0) /Skamaka 29, Bouen 54/, Bornmut – Brentford 0:0; nedjelja: M. Siti – M. Junajted 6:3 (4:0) /Foden 8, 44, 73, Haland 34, 48, 64 – Antoni 56, Marsijal 84, 90p/, od 17.30: Lids – Aston Vila; ponedjeljak od 21: Lester – Notingem Forest.