Francuska „u nebranom grožđu“: Sa troškovima zaduživanja su se izjednačili sa Grčkom
Francuska se troškovima zaduživanja prvi put izjednačila sa Grčkom, uz visoki javni dug i slabu vladu koja balansira između nezadovoljstva građana i roka za usvajanje budžeta za iduću godinu.
U jeku dužničke krize u evrozoni u 2012. godini troškovi zaduživanja Grčke, mjereni prinosom na 10-godišnje državne obveznice, bili su viši za 37 postotnih bodova od prinosa na francuske obveznice s tim rokom dospijeća, podsjeća Rojters.
Približno 12,5 godina kasnije prinosi na dugoročni grčki dug kreću se na oko tri posto i viši su za samo 0,02 postotna boda od prinosa na francuski dug, prenosi Indeks.
Grčka je još uvijek članica evrozone s najvišim javnim dugom, mjerenim udjelom u BDP-u, od 163,6 posto na kraju juna. Francuska joj se u međuvremenu približila i zauzela treće mjesto na ljestvici „dužnika“, s javnim dugom od 112,2 posto BDP-a.
U junu su ulagači znatno povećali premiju na rizik za kupovinu francuskog duga nakon što je predsjednik Emanuel Makron neočekivano raspisao prijevremene izbore, nakon teškog poraza na izborima za Evropski parlament.
Izborni rezultati pokazali su tijesnu pobjedu ljevičarske koalicije, ali predsjednik Makron formirao je vladu na čelu s konzervativnim premijerom Majklom Barnijerom, uz prećutnu podršku desnice na čelu s Marin Le Pen.
Francuzi su već prije izbora žestoko protestovali protiv Makronovog plana o podizanju granice za odlazak u penziju, a ankete signaliziraju da bi Barnijerova vlada mogla da padne i prije Božića.
Barnijerov tim sada pregovara sa strankom Marin Le Pen i manjim političkim grupacijama kako bi otklonio novu političku krizu.
Premijer mora da usvoji budžet do sredine decembra i rekao je u utorak da bi se mogao pozvati na članak ustava koji mu omogućava da tekst usvoji i bez glasanja. Međutim, takav potez bio bi okidač za izglasavanje nepovjerenja u parlamentu.
Barnijer želi u idućoj godini da smanji budžetsku potrošnju i da poveća prihod podizanjem poreza kako bi spustio budžetski manjak s ovogodišnjih šest na pet posto BDP-a.
(Index)