Evropski i lavovi Terange pregrmjeli A grupu: Ekvadorci ispali

0

Evropski i lavovi Terange su napredovali iz A grupe u osminu finala Svjetskog prvenstva u Kataru.

Holandija je rutinski savladala Katar (2:0) i bez većih problema zauzela prvo mjesto u A grupi, što bi trebalo da joj donese lakšeg rivala, odnosno Dansku ili Australiju na prvom stepeniku nokaut faze. Senegalci su u direktnom duelu za drugo mjesto pobijedili Ekvador 2:1 (1:0), pa će u prvoj rundi na ispadanje igrati sa najvjerovatnije Engleskom.

„Lale“ su rutinski odradile posao protiv domaćina Svjetskog prvenstva, očigledno najslabije ekipe na turniru, koja je morala da se zadovolji debitantskim pogotkom na ovom nivou fudbala, protiv Senegala u drugom kolu, ali ne i prvim bodom.

Plela je ekipa Luja Van Gala mrežu oko gola Kataraca, nije se doduše previše zalijetala, ali i to je bilo dovoljno da poslije prvih 45 minuta stigne do prednosti. Bio je to već treći pogodak Kodia Gakpa na Mundijalu, pogađao je napadač PSV-a na sva tri dosadašnja susreta i gotovo sigurno će na zimu u bogatom transferu napustiti Ajndhoven.

Gakpo je u 26. minutu odlično utrčao u prostor poslije dodavanja Klasena, a potom je izuzetno preciznim udracem sa 15 metara savladao Baršama. Samo što je počelo drugo poluvrijeme, ponovo su isplivale sve slabosti domaćeg tima.

U 49. minutu poslije ubacivanja sa desne strane Depaj je izbjegao ofsajd zamku, primio je loptu i šutirao, golman Katara je uspio da odbrani, ali je potom pored nepomičnog Pedra na odbitak natrčao i u mrežu ga sproveo De Jong.

Senegal nije imao mnogo izbora protiv Ekvadora, samo pobjeda je afričku selekciju vodila u osminu finala. Ali, to kao da je uspavalo Ekvadorce, koji su zaista razočarali u odsutnom susretu.

Bila je to apsolutna dominacija Lavova Terange u prvom poluvemrenu, u kojem su na gol Ekvadoraca šutnuli čak 12 puta. Ali, šanse su propuštali sve do 44. minuta, najbolje su imali Gej i Dija.

Ipak, Afrikanci su za odličnu igru nagrađeni, u smiraj prvog poluvremena Hinkapi je neoprezno startovao u svom šesnaestercu, za Turpana nije bilo dileme, pokazao je na biječu tačku. Siguran izvođač najstrože kazne bio je Ismaila Sar.

Nisu imali kud južnoamerikanci, kako je vrijeme odmicalo preuzimali su inicijativu, a do gola su došli u 68. minutu iz prekida. Poslije odlično izvedenog kornera Tores je glavom sproveo loptu do Kaiseda, koji je lako sa dva metra sproveo u protivničku mrežu za izjednačenje.

Rezultat koji im je odgovarao Ekvadorci su imali svega dva minuta! I tada je gol pao iz prekida, ovoga puta na drugoj strani, loše je reagovala odbrana južnoamerikanaca, a Kulibali je pokupio odbitak i nogom ga sa šest metara ubacio u mrežu.