Ekonomista Nebojša Katić: Zapadne ekonomske i političke elite su htjele i izazvale energetsku krizu i inflaciju!

0

Energetsku krizu i inflaciju su izazvale zapadne ekonomske i političke elite, izjavio je u „Podkastu kod Brane“ ekonomista i poslovni savjetnik Nebojša Katić.

On je ocijenio da energetska kriza može da nastane samo onda kada energije, iz nekog razloga, nema.

– Energetska kriza može da nastane onda kada energije nema iz nekog razloga. Može da dođe i do debalansa i da naglo potrošnja skoči i da proizvodnja u nekim kratkim periodima ne može da odgovori potrebama ekonomije i stanovništva, što sada evidentno nije slučaj. Ova energetska kriza i kriza hrane je nastala zato što ju je Zapad proizveo. Zapad je zapravo rekao „mi hoćemo da cijene energenata odu u nebo“. Oni to nisu rekli eksplicitno, bilo bi suviše ludo, ali su rekli implicitno. Oni su jasno rekli da ne žele da zavise od ruske nafte i gasa. Oni su ti koji nisu dozvolili da Sjeverni tok 2 proradi. Drugo, ove poruke koje se šalju u etar, to nisu poruke od 24. februara ove godine i početka specijalne operacije u Ukrajini, već su poruke koje idu bar godinu dana unazad. Odluka o neotvaranju Sjevernog toka 2 je mnogo ranije donijeta – kazao je Katić.

Prema njegovom mišljenju,  energetska kriza predstavlja način za realizaciju tzv. zelene agende.

– Kada o energetskoj krizi govorimo, prilično sam siguran da je to put za realizaciju zelene agende. Otjeraćemo cijene u nebo, cijene će posle morati da padnu, ali građani će se navići na tako visoke cijene i počeće da štede energiju, mi ćemo investirati u zelene tehnologije i umjesto da mi zavisimo od proizvođača nafte nafte i gasa, sve će zavisiti od nas, jer ćemo mi biti vodeći tehnolozi zelene energije – kazao je Katić.

Kao glavni uzrok inflacije u svijetu, Katić vidi ekspanzivnu i neracionalnu monetarnu politiku. On je izrazio bojazan da prisustvujemo tzv. „velikom resetu“.

– Ekspanzivna monetarna politika se ne može objasniti u racionalnoj ekonomskoj sferi. Ne može se objasniti zbog čega su kamatne stope držane na ovom niskom nivou već desetak godina, ne može se objasniti zašto ranije nije krenulo njihovo podizanje i ne može se objasniti zašto Zapad nije to uradio ranije. U tom slučaju slučaju mi bi imali recesiju, ali ona bi bila blaga. Šta se čekalo do danas da kombinovani efekat monetarne i fiskalne politike i rasta cijena bude takav da će dovesti do duboke recesije? Ovo je neka vrsta abecede ekonomije, ne morate biti genije i imati doktorat iz ekonomije i imati timove od 100, 200 eksperata  da bi vam to rekli. Ovo je nešto što je neko želio. Bojim se da je ovo što gledamo veliki reset. Bojim se da dolazimo do one situacije o kojoj je govorio Klaus Švab „da nećemo imati ništa i da ćemo biti srećni“. Nećemo imati ništa, a da li ćemo biti srećni to ćemo vidjeti – konstatovao je Katić.

 

 

 

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.