DF i nezavisni poslanici podržali odluku o poništenju odluke Vlade: Demokrate nemaju stav o lažnoj državi Kosovo
Poslanici Demokratske Crne Gore ni nakon skoro tri mjeseca od pokretanja Inicijative o poništenju Odluke Vlade Crne Gore o priznanju nezavisne države Kosovo, koja je upućena svim poslanicima u Skupštini, nemaju stav o tom dokumentu. Za razliku od njih, Inicijativu podržavaju poslanici DF-a, nezavisni poslanik Aleksandar Damjanović, kao i poslanici Srđan Milić i Danijela Pavićević. Protiv ove Inicijative je Dritan Abazović, koalicioni partner Demokrata, kao i poslanici DPS-a, SD-a i SDP-a.
Podsjetimo, koristeći Ustavom garantovana, legitimna i demokratska prava, uređena članovm 93 Ustava Crne Gore, Srpski nacionalni savjet uputio je pojedinačno svim poslanicima u Skupštini Crne Gore inicijativu za poništenje Odluke Vlade Crne Gore o priznanju nezavisne države Kosovo, odnosno za raspisivanje državnog referenduma po tom pitanju.
Poslanici Demokratskog fronta u Skupštini
-Poslanici DF-a, njih 18, stavilo je potpis na ovu Inicijativu i mi podržavamo raspisivanje referenduma na kojem bi se poništila sramna odluka Vlade Crne Gore, saopštili su našem portalu iz tog političkog subjekta.
Nezavisni poslanik Aleksandar Damjanović kaže da ni njegov potpis nije sporan.
-Staviću svoj potpis na Inicijativu o poništenju Odluke Vlade Crne Gore, pojasnio je Damjanović u izjavi za naš portal.
Poslanik Demokrata Dženan Kolić tražio je da mu pošaljemo mejl sa pitanjem da li podržava poništenje Odluke Vlade o nezavisnosti Kosova, što je naša redakcija i učinila. Međutim, Kolić nije odgovorio na pitanje koje je bilo predmet našeg interesovanja.
Funkcioner te stranke Neven Gošović da lični stav ne može da iznosi, a da stranka nije zauzela stav o ovom pitanju.
– Mi u stranci o tome nijesmo razgovarali. Svoj lični stav, upravo zbog toga, ne mogu da iznosim. Ne bi bilo u redu, kratko je prokomentarisao Gošović.
Iz DPS-a, SD-a i SDP-a nam je rečeno da oni ne potržavaju ovu Inicijativu, kao ni poslanik URE Dritan Abazović, kao i poslanici manjinskih partija.
U obrazloženju inicijative za poništenje odluke Vlade Crne Gore o priznavanju nezavisnosti države Kosovo između ostalog se kaže:
„U skladu sa vjekovnom državnom, nacionalnom i vjerskom povezanošću Crne Gore i Srbije, Srpski nacionalni savjet pokreće inicijativu podstaknut, prije svega, većinskom voljom građana Crne Gore, koja je potvrđena i nedvosmislenom izjavom predsjednika Vlade Crne Gore (na Kosovu, o Sretenju, 2018. godine) da je Vlada iznudila priznanje tzv. nezavisne države Kosovo protivno volji 85 posto stanovništva Crne Gore.
Nema boljeg dokaza da je ta odluka nelegitimna, bez uporišta u volji stanovništva, nasilna i vođena sasvim pojedinačnim i utoliko ne-državnim interesima.
Parlamentarna većina podržava tkz. državu Kosovo
Istorijski osnov za poništenje ove odluke leži u najdubljim tradicijama Crne Gore. Negiranjem ovog istorijskog osnova, Vlada Crne Gore je posredno poništila crnogorsku državnost, pa bi se opozivom priznanja tzv. države Kosovo Crna Gora vratila izvornoj i istinskoj državnosti, njenim nasvjetlijim tradicijama i volji njenog stanovništva.
Politički razlozi za poništenje priznanja tzv. nezavisne države Kosovo su višestruki. Priznanje je opteretilo odnose Crne Gore sa jednorodnom Srbijom i učinilo crnogorsku politiku krajnje protivnom Srbiji, što do sada nikad nije bio slučaj. Činjenica da pojedine države u svijetu povlače priznanja tzv. države Kosovo, obavezuje Crnu Goru da u skladu sa takvim političkim opredjeljenjem i navedenim razlozima bude i sama dio te inicijative. Odluka Crne Gore da opozove priznanje tzv. države Kosovo bila bi neprotivrečna i sa stanovišta odluka niza država članica Evropske unije, koje se snažno i energično protive međunarodnom priznanju nezavisnosti Kosova“.