Demokrate prekinule bojkot pod pritiskom Brisela i zbog pada rejtinga

0

Demokrate su se priključile Odboru za reformu izbornog i drugog zakonodavstva pod pritiskom Brisela. To je jasno svima u Crnoj Gori. Takođe, bez obzira na razne etikete koje dijele Demokrate, a ne bi trebalo, makar zbog naziva partije, oni su nakon gotovo tri godine prekinuli bojkot rada parlamenta prihvatanjem da budu dio Odbora za izbornu reformu, jer, Odbor je, makar to ne treba posebno objašnjavati, skupštinsko tijelo.

Kada se govori o pritisku međunarodnog faktora da se Demokrate uključe u rad Odbora, valjalo bi da se prisjetiti da je šef Delegacije EU u Podgorici Aivo Orav, kako su pisali mediji, kritikovao lidere Demokrata i Građanskog pokreta URA Aleksu Bečića i Dritana Abazovića zbog bojkotuja rada Odbora za reformu izbornog zakonodavstva.

Orav je to kazao na proširenoj sjednici Odbora za evropske integracije na kojem je predstavljen Izvještaj Evropske komisije o napretku Crne Gore za 2019. Šef Delegacije EU je tada naglasio da ne razumije i ne prihvata njihove stavove, napominjući da je Odbor za dalju reformu izbornog zakonodavstva formiran na inicihativu ovog dvojca.

“To je bio njihov inicijalni plan koji je predstavljen Briselu i koji je pozdravio takvo rješenje”, bile su tada rjječi Aiva Orava,

Samo nekoliko mjeseci nakon toga, Demokrate ulaze u Odbor, što navodi na pomisao da su “shvatili da je vrag odnio šalu i da se Brisel mora slušati”.

Demokrate prekid bojkota i povratak u Skupštinu predstavljaju kao kapitulaciju DPS-a.

A šta je zapravo istina?

Politički analitičar Srđan Vukadinović saglasan je da su se Demokrate vratile zbog pritiska Brisela, ali i zbog, kako kaže za CdM, pada rejtinga te partije. Naglašava da nema govora o bojkotu kada su se priključili Odboru. Ali ne samo zbog toga.

“Što se tiče bojkota rada Skupštine, ukoliko parlament funkcioniše i donosi odluke, tu onda nema bojkota, to je destrukcija. Bojkot bi bio da parlament ne može da zasijeda i donosi odluke. Ovo je pokušaj destrukcije i opstrukcije rada parlamenta”, jasan je Vukadinović.

Politički analitičar jasno ukazuje na pad rejtinga Demokrata.

“Očito oni ne ispunjavaju želju onih koji su ih glasali. Želja onih koji su ih glasali je da učestvuju u radu parlaemnta. Kako im pada rejting, oni su se vratili. To je bio slučaj i sa Demokratskim frontom. Kada su u Frontu shvatili da im pada rejting i da više nijesu lideri opozicije, oni su se vratili u parlament. Demokrate zbog pada rejtinga koji su pokazale ankete pokušavaju da naprave ekvilibristiku neku političku, da pokažu da su oni dosljedni, da bojkotuju parlament, ali da zbog, navodno nekih viših ciljeva, učestvuju u rad Odbora za reforu izbornog zakonodavstva”, napominje analitičar.

Vukadinović je jasan-ovaj Odbor ne može dati nikakve rezultate jer on ni danas ne zna koji je njegov sastav.

“Demokrate ako misle da prekinu to svoje nedosljedno ponašanje, oni moraju vratiti svoj jedan mandat Aleksandru Damjanoviću. Moraju da taj mandat vrate njemu i da sa jednim predstavnikom budu u tom Odboru. Ovo što rade su neke sitne kalkulacije bez žeje da se poboljša stanje. Opozicionari zapravo hoće izborno zakonodavstvo kakvo bi njima odgovaralo. Ovo će biti igranka toplo-hladno, ali se neće do kraja dobiti rješenja koja su potrebna za reformu izbornog zakonodavstva, kako bi taj izborni proces bio javan i transparentan i kako bi ljudi imali povjerenje u njega”, ističe sagovornik CdM-a.

O ponašanju predstavnika partije Alekse Bečića možda najbolje govori i “opozicioni dogovor”, dokument koji su predstavili na sastanku opozicije koji je organizovala predsjednica SDP-a Draginja Vuksanović Stanković. Svoj prijedlog su prvi prekršili samo nekoliko danas kasnije, napadajuči SDP i optužujući Ranka Krivokapića, da zajedno sa Milom Đukanovićem i Predragom Bulatovićem, opstriraju rad Odbora.

(CDM)

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.