Adžić u SLOBODNOJ ZONI otkrio karte za Podgoricu: Da bi realizovali našu platformu, Rakčević mora biti gradonačelnik; Problem nije nastao zbog URE već zbog PES-a koji se raspao

0

Poslanik URE Filip Adžić je gostujući u Slobodnoj zoni sa Draženom Živkovićem komentarisao i izbore u Podgorici i kazao da URA ne traži mjesto gradonačelnika već rješenje problema koji su nastali ne zbog njih.

„Problem je nastao jer se PES raspao i karte su se podijelile na izborima potpuno drugačije nego u prethodnoj situaciji. Mi smo imali ne od naše partije već od partija koje čine vladajuću većinu koji su govorili da se u Podgorici brani državna vlast. Građani su kazali da žele promjene u Glavnom gradu a sve partije koje imaju 2/3 podrške osvojili su jedva 40%. Dakle 60% građana Podgorice ne žele takvu Vladu“, kazao je on.

Mi smo ostavili određeno vrijeme partijama koje su osvojile najveći broj glasova da pokušaju da se dogovore.

„Na političkoj sceni mi nemamo poželjnih partnera. Sa jedne strane imamo partije koje slijede politiku DF-a što je ideološki suprotno od politike GP URA i mi na ideološkim principima ne možemo praviti vlast. Zato nam je potrebna i platforma“, kazao je Adžić.

Na pitanje šta onda radi sa tim ljudima u Nikšiću, i do juče u Podgorici, Adžić je kazao da ne podržavaju vlast u Nikšiću ali ne zna da li pokrivaju mjesta u vlasti.

„U Nikšiću nismo vlast. U Mojkovcu je nekadašnji predsjednik našeg odbora oročio je podršku vlasti na projekte koje mu je direktno premijer obećao da će biti završeni za Mojkovac“, kazao je Adžić.

On je kazao da će platforma podrazumijevati rješenja za probleme u Podgorici a da svako ko bude činio vlast morao bi programski da se obaveže rokovima za realizaciju tih projekata i moraće da se odredi na neispunjene aktivnosti i odgovornost koju će morati da podnese ukoliko ne budu realizovani“, kazao je Adžić.

Sa jednima, navodi, imaju ideološke razlike, a sa drugima imaju vrijednosne.

„Da bi ostvarili naš program, jedina opcija je da Rakčević predvodi lokalnu vlast. Ako nekome odgovara, dobrodošao, ako ne, neka formiraju nekako drugačije“, kazao je Adžić.

Adžić je kazao da su nastupali uz podršku Jakova Milatovića a rezultat je bio 10-11% a da su odbornički mandati raspoređeni na način da je Rakčević nosilac a Milatovićevi odbornici imaju više.

„Ono što bih ja htio da kažem i ponavljam se iz emisije u emisiju je da je priča jednih da neće sa DPS-om i da treba da kompletno djelovanje političko usmjeriti da neće sa DPS-om, a njihove kadrove da guraju u izvršnu vlast i pomaže njihove biznismene… Ono što su činjenice je da i DPS i DF postižu istorijski minimum samo kada je Vlada bila Dritana Abazovića. Govorim o izborima 2023. godine. Mi smo građanska partija. Mi Crnu Goru vidimo samo kao građansko društvo i samo na tim principima možemo da stvorimo prosperitetnu Crnu Goru. Partije koje konstantno ponavljaju jednu te istu priču, da neće sa DPS-om, a pritom, gotovo 90% njihovih kandidata za gradonačelnika dolaze iz štaba DPS-a, doveli su do toga da DPS i DF rastu“, kazao je Adžić.

Potrebno je napraviti stabilnu i građansku vlast da bi dobila ubrzanje na evropskom putu, navodi Adžić i dodaje da 60% građani Podgorice ne žele dominantnu politiku DF-a, PES-a i Demokrata.

„Ako ste mislili da se ništa ne bi promijenilo bez izbora, misim da ste pogriješili“, kazao je Adžić.

O bezbjednosnoj situaciji

Kazao je da trenutno živimo u periodu kada su ubistva i nasilje na našim ulicama eskalirale.

„Pogodilo se sa vremenom da su zaustavljene likvidacije kada sam ja bio ministar. Ključna borba koju smo mi vodili je bila protiv organizovanog kriminala i korupcije. Ako ulazite u takvu borbu i govorite da imaju više novca od državnog trezora Crne Gore, kao i tehniku, hijerarhiju koja je dosta bolja nego u našim strukturama bezbjednosti, sve su to stvari koje su iziskivale posvećenu borbu. Nakon smjene vlasti i vanrednih izbora pojavio se tadašnji mandatar koji je već tada poručio da bezbjednost nije sfera njegovog interesovanja“, kazao je Adžić.

Taj sektor je, podsjeća Adžić, dao Demokratama.

„Sa takvim odnosom, potpuno je nevažno ko vodi sektor bezbjednosti. Ako vi nemate podršku ključnog čovjeka Vlade, jasno je da stvari neće funkcionisati na najboljem mogućem nivou. Pomenute su i neke stvari koje su dodatno uzburkale sektor bezbjednosti, može se govoriti o problemima o izboru direktora policije, samim tim se oduzeo autoritet i ministru unutrašnjih poslova i direktoru policije. Moglo se čuti da je samo jedan kandidat prošao poligraf, a bilo je više pomoćnika direktora policije. Gospodin Radović je izabran, i rekao je da je prošao poligrafsko testiranje. I drugi pomoćnici su tvrdili isto, nešto na odborima, nešto medijski. Tu se stvorilo nepovjerenje a nije lako da kada vi dođete do načelnika odjeljenja bezbjednosti pa pokušavate da izgradite hijerarhijski i profesionalni integritet a neko sumnja u vaš poligraf“, kazao je Adžić.

Došlo je do rotacija i promjena u sektoru bezbjednosti a kako su sve te poruke prihvatile kriminalne strukture, može da se vidi i preko njihovih akcija.

„Sve to je dovelo do situacije koja nije ni malo na zadovoljavajućem nivou“, kazao je Adžić.

Dodaje da ni oni koji su došli nakon 30. avgusta nisu zatekli bajnu situaciju i znali su šta će ih dočekati, znali su dugove i kapacitete.

„Znali smo brojne nedostatke, a isto tako ljudi koji su sada na vlasti znali su šta ih očekuje. Nepotrebno je i neodgovorno da se neko poziva na stvari od prije 10-15 godina. Jesu one prouzrokovale situaciju kakva je danas ali nemojte to govoriti da očekujete opravdanje“, kazao je Adžić.

Složio se sa Dejanom Đurovićem da postoji problem u sudstvima ali misli da je pogrešan pristup prebacivati odgovornost sa institucije na instituciju jer se time može doći u tešku situaciju.

„Ovo su situacije koje opterećuju jedan manji dio građana koji ima problema sa visokim i organizovanim kriminalom. Došlo se do priče i da se sada zadužujemo da bi vratili prethodne dugove i tu se prebacuje odgovornost. Umjesto da uklanjamo nedostatke kako u bezbjednosnom sektoru, tako i u svima ostalima. Imamo jako lošu energetsku infrastrukturu. Svako ko se prihvati ovako odgovornih funkcija mora da radi a ne da bilježi lošije rezultate i da to pravda neradom neke druge institucije“, kazao je Adžić.

Poštenije je u segmentu kada se gube ljudski životi da daju ostavke, naveo je Adžić.

Komentarisao je i izbore u Podgorici i kazao da URA ne traži mjesto gradonačelnika već rješenje problema koji su nastali ne zbog njih.

„Problem je nastao jer se PES raspao i karte su se podijelile na izborima potpuno drugačije nego u prethodnoj situaciji. Mi smo imali ne od naše partije već od partija koje čine vladajuću većinu koji su govorili da se u Podgorici brani državna vlast. Građani su kazali da žele promjene u Glavnom gradu a sve partije koje imaju 2/3 podrške osvojili su jedva 40%. Dakle 60% građana Podgorice ne žele takvu Vladu.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.