Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić poručio je iz Brisela da nema konkretnih rezultata za Zapadni Balkan.

– Sjeverna Makedonija i Albanija nisu dobile datume, Priština nije dobila viznu liberalizaciju, a BiH nije dobila status kandidata – rekao je Vučić.

On je rekao da se u Briselu još jednom ništa nije dogodilo, ali da je bitno  da se Srbija, Sjeverna Makedonija i Albanija razumiju.

– Još jednom se ništa nije dogodilo. Vjerujem da naši prijatelji iz Skoplja i Tirane zaslužuju početak pregovora. To je neophodno jer su obije zemlje ispunile sve zahtjeve EU- kazao je Vučić.

Prihvatiti Makronovu inicijativu

On je izjavio da je potrebno prihvatiti inicijativu francuskog predsjednika Emanuela Makrona Evropska politička zajednica.

– Neizmjerno smo zahvalni Šarl Mišelu i svima onima koji su nas podržali na našem evropskom putu. Diskutovali smo o svemu i zato je potrebno da prihvatimo inicijativu Makrona (formiranje Evropske političke zajednice), a ona će značiti formiranje nove političke zajednice. To je dobar način za nas da se naš glas čuje – rekao je Vučić.

Vučić je kazao da je bio izložen pritisku povodom neuvođenja sankcija Rusiji.

– Od ljudi iz službe sam dobio informaciju da je 2.629 članaka je odštampano u evropskim medijima u Srbiji nakon „ruskog napada“ o tome da „Srbija ugrožava cio region Zapadnog Balkana, suverenitet tzv. Kosova, ali se ništa nije desilo. Moje pitanje za vas je da li ste čuli izvinjenje ovih medija o izmišljotina koje su oni prenosili građanima – rekao je predsednik Srbije.

Ističe da je u obavezi da se ponaša u skladu sa zaključcima Savjeta za nacionalnu bezbednosti i zahvalan je onima iz EU koji su željeli da nas čuju.

Kazao je da formiranje Otvorenog Balkana nije ideja Viktora Orbana, ali ni Vladimira Putina.

– Tri balkanske nacije su sjele i pronašle su rešenje, barem za neke od naših problema. Da li je to zabranjeno i da li bi to trebalo zabraniti? – pitao je Vučić.

Vučić je rekao da smo počeli da vjerujemo u inicijativu i znamo da moramo da održimo mir i spokoj u našem regionu. Kako kaže, to je ono što je neophodno svima nama.

– Samo pogledajte kako izgleda jedan dan rata u Ukrajini. Ne bismo voljeli da vidimo to na Balkanu. Molba i apel je da ne potcjenjujete našu inicijativu. Kada smo se prvi put susreli Edi Rama i ja, raspravljali smo se i to je bio težak put, ali kao što vidite sada smo u stanju da dobro razgovaramo, a to je dobro prije svega za naše građane – rekao je Vučić.

Vučić je rekao da veruje da je budućnost u našim rukama. Kako kaže, ukoliko se posvetimo i radimo naporno, ukoliko se povezujemo i integrišemo, osiguramo slobodan protok roba, usluga, ljudi i kapitala, to će olakšati živote ljudi.

– Moramo da budemo posvećeni ukoliko želimo da vidimo merljive rezultate u budućnosti – rekao je Vučić i dodao da ne možemo da plačemo niti da kukamo, jer to neće, kako kaže, ništa promijeniti.

Kako je zaključio, moramo da stvorimo bolje životne standarde za građane.

(Novosti online)

 

Tagovi