Politički analitičar Vladimir Dobrosavljević pretpostavlja da će u skorije vrijeme biti potpisan Temeljni ugovor između Srpske pravoslavne crkve i Vlade Crne Gore.
„Objavljeno je da je tekst u potpunosti usaglašen i da samo ostaje da se usaglase datumi. Na konstatacije Zdravka Krivokapića da su mu navodno ukrali Temeljni ugovor, moramo biti objektivni, to je zasluga bivšeg ministra pravde Vladimira Leposavića. On je bio jedini pravi ekspert u toj Vladi. On je čovjek koji je izvršio izmjene i dopune Zakona o slobodi vjeroispovjesti“, kazao je on gostujući na Happy televiziji.
Govoreći o stavu Mila Đukanovića da treba prolongirati potpisivanje Temeljnog ugovora, Dobrosavljević kaže da je svima jasno šta je u pitanju.
„Đukanović je inteligentan čovjek koji zna da osluškuje puls međunarodne zajednice i njihove stavove, naročito Sjedinjenih američkih država. Vrlo je jasna intencija – Amerikanci hoće da se ta priča završi i to je to. Zanimljivo je da je na kraju ipak unuka krstio u kanonskoj crkvi, u vaseljenskoj Patrijaršiji u Carigradu, a nije ga krstio kod Miraša“, primjećuje Dobrosavljević i dodaje da tzv. CPC nikad neće ni biti vjerska zajednica i da više liči na leteći cirkus Monti Pajtona.
„Jedna stvar je ono što bi željeli regionalni centri moći. Među nekim od naših susjeda centralno političko razmišljanje vlada političko razmišljanje – što slabija Srbija to je bolje za njih. Ipak, to kod velikih sila nije baš tako. Npr. juče američka ambasadorka u Crnoj Gori je npr. pozvala da se potpiše Temeljni ugovor sa SPC u Crnoj Gori i da Crna Gora treba da uđe u Otvoreni Balkan“, kazao je on.
Dobrosavljević navodi da je Ranku Krivokapiću i Milu Đukanoviću Crkva bila potrebna za neku vrstu etničkog inžinjeringa. Govoreći o Otvorenom Balkanu, Dobrosavljević kaže da se tim projektom rješavaju tri ključna identitetska pitanja na ovim prostorima – bošnjačko, albansko i srpsko.
„Ako omogućite slobodu kretanja roba, ljudi i kapitala, ovaj prostor će ekonomski prosperirati. Ne treba zaboraviti jednu stvar a to je da se čitav ovaj prostor suočava sa depopulacijom, i to dramatičnom. Pogledavši rezultate popisa, to je svima jasno. Zapadna Evropa još uvijek može da privuče ljude da se tamo presele. Pođete na Zlatibor i pogledate ko su građevinski radnici – samo Pakistanci, Hindusi i Turci. Cijeli prostor se suočava sa depopulacionim procesima. Neće ovdje doći dva miliona obrazovane radne snage iz Ukrajine koje će da nadomjesti nedostatak lokalne radne snage. Moramo napraviti tržište koje može da se odbrani“, kazao je on.

Koji imbecil,majko moja.