Novak Đoković kaže da ne vidi kraj na vidiku, kao i da je i dalje zaljubljen u tenis.
U 36. godini, Đoković je došao do sedme vimbldonske titule pobjedom u finalu nad Nikom Kirjosom sa 4:6, 6:3, 6:4, 7:6 (7-3).
„Emocije su uvijek drugačije, jer su svaka nova godina i svaki novi doživljaj titule – drugačiji. Stvarno sam blagosloven, zahvalan, preponosan i presrećan što sam opet u ovoj poziciji – da budem vimbldonski šampion. Ponovio sam kao papagaj milion puta ono što ću i sada opet reći: ovaj turnir je za mene moj omiljeni, turnir koji sam oduvijek želio da osvojim, da se nađem u ovoj poziciji da igram na najbitnijem stadionu u istoriji našeg sporta. To se stvarno i osjeća svaki put kada kročim na teren; osjetim tu istoriju, tradiciju, važnost – kao da ulazim u koloseum tenisa u smislu važnosti, posebnosti. Vimbldon se ipak izdvaja u svakom smislu od ostalih turnira – i to je nešto što me vjerovatno dodatno motiviše kada dođem ovdje. Uz to, činjenica da sam ga osvojio četiri puta zaredom je stvarno fenomenalna, i ne znam da li sam i u Australiji uspio da osvojim turnir četiri puta zaredom“, kaže Đoković na pobjedničkoj konfrenciji za medije.
A grand day out with the family 🥰#Wimbledon | @DjokerNole pic.twitter.com/5i1eM9EQjH
— Wimbledon (@Wimbledon) July 11, 2022
Džoker na Vimbldonu nije poražen od 2017. godine. Vezao je 28 pobjeda.
„Trava mi je postala omiljena podloga, i iz godine u godinu osjećam da napredujem na njoj. Na početku karijere se nisam baš proslavio na njoj, iako sam bio uzbuđen što mogu da igram na njoj – jer sam tip igrača koji voli da igra sa osnovne linije, kome u tom smislu šljaka i tvrda podloga više odgovaraju. Međutim, i stil igre se promijenio na travi, i više nema toliko igrača koji igraju servis-volej – što je bilo karakteristično za starije generacije“.
Novak ističe da mu mnogo znači podrška koju ima na svom putu, a govorio je i o specifičnostima tenisa ka sporta.
„Činjenica da uz sebe imam svoje najbliže ljude samo još više doprinosi mojoj sreći i zahvalnosti. Ništa ne uzimam zdravo za gotovo, i svaka pobjeda mi je kao prva, pogotovo na grend slemovima – jer to je vrhunac tenisa i ostvarenja igračkih ciljeva – pored dolaska na mjesto broj 1 na svijetu. Imao sam tu sreću da više puta osvojim grend slemove i istorijski budem najduže na mjestu broj 1. Rezultatski gledano – sve što osvojim od danas pa nadalje je neka vrsta bonusa, iako ja ne gledam nužno tako na te stvari. Veoma sam posvećen i privržen ovom sportu – i u potpunosti zaljubljen u cio taj proces – pripreme, treninga, oporavka, analize i svega toga što čini život profesionalnog tenisera.
U individualnim sportovima sam takimčar mora da se izbori sa većinom stvari, iako uz sebe ima tim ljudi.
„Ja moram da budem taj koji će da pokrene neke mehanizme da bih sebe doveo u optimalno stanje za takmičenje, a prije svega u mentalnom smislu. U timskim sportovima neko može da te zamijeni u slučaju da ti ide loše, ali ako si loš u tenisu, ti gubiš, i zdravo… To je i prednost i mana našeg sporta; prednost je zbog toga što te nekako navede i natjera da budeš disciplinovaniji i odgovorniji za sve tvoje postupke. Drago mi je što se sav ovaj trud i rad koji ulažem, uz posvećenost holističkom pristupu životu o kome često pričam, isplati kroz ovakve pobjede i osjećaj koji dobijem u ovim momentima“.
Nole je u godinama je u kojima brojni njegovi vršnjaci razmišljaju o povlačenju ili su se već povukli, ali Srbin je još na vrhu.
„Maloprije sam rekao i na engleskom da u glavi nemam nikakve rokove niti granice u pogledu toga kada bih morao da završim da se bavim profesionalnim tenisom. Ono što je zapisano u zvijezdama, vjerovatno će biti tako, ali ja i dalje osjećam veliku želju i motivaciju da nastavim, i činjenica da sam u ovim godinama osvojio grend slem govori u prilog odluke da ne bi trebalo sada da ostavljam tenis. Obično se to radi kada vidiš da ne možeš više da konkurišeš za te najveće titule“.
Na pitanje koja je važnost i uloga svakog člana tima, Novak je odgovorio:
„Svaki član mog tima na svoj način doprinosi mojoj pripremi, oporavku i uopšte mom životu i karijeri i pružaju izuzetno bitan i neizostavan doprinos ovim uspjesima, kao njihov sastavni dio. Samo mi znamo kroz šta prolazimo da bi došli do ovde, i izuzetno sam im zahvalan na svim onim momentima – kada me trpe i prihvataju, podržavaju i daju sve od sebe da ja ostvarim velike uspjehe sa njima“.
(sport klub)


