Velike poslove zaključila je Barselona ljetos. Pazarila igrače u vrijednosti većoj od 150.000.000 evra, dovela nekoliko zvučnih imena bez obeštećenja, za ozbiljne plate; očekivalo se da će Laporta nastaviti u istom ritmu i na zimu, međutim od toga neće biti ništa. I o tome je govorio upravo prvi čovjek kluba.
Jer kako je sam rekao, Katalonci imaju zabranu transfera. Radi se o rampi koju im je sputila La liga, a ne UEFA, kako su mnogi pomislili u prvi mah…
„Morali smo da povučemo neke teške, nepopularne poteze. To su bile ekonomske operacije koje su klub spasile od propasti. Sada smo u fazi oporavka i bićemo ubrzo na zdravim nogama. Očekujem profit od oko 270.000.000 evra, ali uprkos tome, po pravilima finansijskog fer-pleja španske lige, ne možemo da dovodimo nove igrače. Odnosno ne možemo da ih registrujemo”.
Laporta je dodao kako Barsa i još neki klubovi pokušavaju da smekšaju rukovodioce La lige:
„Pokušavamo da ih ubijedimo da bi pravilnik trebalo da bude fleksibilniji, da dozvoli još neke vrste tumačenja, što ne bi samo nama omogućilo da se dodatno pojačamo, nego i drugim klubovima. Ovakav pravilnik je prilično besmislen”.
On je potom dodao bi fer-plej „zakonik” trebalo da bude usaglašen u svim evropskim ligama…
„Ne bi smjele da postoje nejednakosti kakve imamo danas. U Premijer ligi je, primjera radi, sve fleksibilnije nego u Španiji. Za mene to nema mnogo smisla. Svi bi trebalo da imamo iste mogućnosti i obaveze”.
Laporta se na kraju osvrnuo i na aktuelni sportski momenat u kom se kluib nalazi:
„Eliminacija iz Lige šampiona za nas je bila veliki udarac, ali svima je jasno da je ove sezone primarni cilj osvajanje domaćeg šampionata. Siguran sam da će ekipa sa Ćavijem samo napredovati. Srećni smo što ga imamo za trenera, on zna kako ovaj klub diše i kako treba da igra”, zaključio je predsjednik Barselone.
(mozzart sport)
