U sjenci početka Svjetskog prvenstva u Kataru ostali su praktično svi drugi sportski događaji na planeti. Neki od onih koji nisu uspjeli da se izbore za mundijalsku vizu danas su igrali prijateljske utakmice, a među njima se našla i Slovačka.
Susret sa Čileom u Bratislavi prošao je bez golova, a rezultat je svakako bio u drugom planu jer je sve bilo u znaku Mareka Hamšika. Jedan od najboljih slovačkih fudbalera svih vremena i dugogodišnji kapiten danas je stavio tačku na reprezentativnu karijeru koja je trajala punih 15 godina – od 2007. do 2022. godine.
Vezista Trabzona je odlazak u penziju najavio u maju, a oproštajna ceremonija održana je danas. Hamšik je na terenu bio od starta, a zamijenjen je pred ulazak u nadoknadu vremena. Cijeli stadion je stojećim ovacijama ispratio svog asa i idola, koga su emocije brzo slomile, pa je teren napustio u suzama…
Nije ni čudo, pošto je Hamšik i pored toga što ima punih 35 godina želio da igra još za svoju zemlju, ali po sopstvenom priznanju nije u mogućnosti zbog sve češćih povreda koje ga odvajaju od terena. Takođe, u otvorenom pismu koje je objavio još u maju poručio je da bi volio i da više vremena provede sa svojom porodicom.
Čovjek koji je najveći trag ostavio igrajući za Napoli (2007-2019) reprezentativnu karijeru završava sa 136 utakmica i 26 golova. Pamtiće se po tome što ga je Pavel Nedved nazvao svojim legitimnim fudbalskim naslednikom, a sa Slovačkom igrao je na Mundijalu 2010, te Evropskom prvenstvu 2016. i prošle godine.
