Crna Gora sa pažnjom prati dešavanja u vezi sa sukobom između Palestine i Izraela, nažalost svjedočeći eskalaciji tenzija i gubicima života, kako u prethodnoj, tako i početkom tekuće godine, kazao je predsjednik Odbora za međunarodne odnose i iseljenike Miodrag Lekić tokom sastanka sa ambasadorom Palestine u Crnoj Gori Rabijem Alhantulijem.

„Naša država nastoji da u najvećoj mogućoj mjeri vodi izbalansiranu politiku, što potvrđuje činjenica da godinama unazad ima principijelnu odrednicu po pitanju predmetnog konflikta, koja je usaglašena sa pozicijom Evropske unije u onim slučajevima gdje je EU jedinstvena, naglasio je predsjednik Odbora Miodrag Lekić.

Ambasador Države Palestine u Crnoj Gori Rabi Alhantuli naveo je da zabrinjava oklonost da se veoma kompleksno palestinsko-izraelsko pitanje, ogleda u selektivnom poštovanju međunarodnog prava dijela međunarodne zajednice.

„Postoji uvjerenje da se rješenje ovog pitanja nalazi u njihovoj političkoj principijelnosti, koja vodi do unificirane potvrde okupacije palestinske teritorije, čime bi se izvršila eliminacija duplih standarda i napravio konkretan korak ka trajnom rješenju višedecenijskog antagonizma i stradanja“, istakao je Alhantuli.

Sagovornici su, kako navode iz Skupštine Crne Gore, izrazili uvjerenje da međunarodni napori, oličeni i u aktuelnim posjetama najviših američkih predstavnika, kao i porukama drugih međunarodnih aktera, mogu doprinijeti deeskalaciji situacije i vratiti mir narodima koji žive na tom području, što u konačnom predstavlja preduslov za stabilnost hronično nestabilnog regiona i ujedno nesmetano snaženje tradicionalno prijateljskih odnosa između dvije prijateljske države, kakve su Crna Gora i Palestina.

Tagovi