Balkanski kartel od tone kokaina zaradi 200 miliona evra: Kriminalci iz Crne Gore nezamjenjivi na ključnim pozicijama
Brojnim zaplijenama kokaina, u akcijama policije koje su sprovedene na međunarodnom nivou, Balkanski kartel jeste oslabljen, ali neznato. U švercu narkotika ova kriminalna struktura i dalje zarađuje ogromne svote novca i trenutno ima kontrolu nad 80% transporta kokaina iz Južne Amerike u Evropu.
Kako je u razgovoru za portal „Dan“ kazao profesor i kriminolog Velimir Rakočević, bezbjednosno interesantna lica iz Crne Gore imaju ključnu i nezamjenjivu ulogu u kartelu, kontrolišu svaku fazu šverca kokaina.
– Cijena jedne tone kokaina je oko 200 miliona evra. Poznato je da ako se čak devet desetina droge zaplijeni, dovoljna je jedna desetina da svi u kriminalnom lancu ostvare dobru zaradu – ističe Rakoćević.
Na pitanje portala „Dan“ Rakočević dodaje da je mjesečni prihod od šverca droge za pomenutu kriminalnu mrežu veći od godišnjeg budžeta jednog broja država.
-Balkanski kartel jeste oslabljen brojnim akcijama državnih organa ali ne u toj mjeri da bi njegove kriminalne aktivnosti bile usporene ili zaustavljene. Naprotiv, vidimo da je vrlo otporan budući da je prisutan u sve većim kriminalnim aktivnostima na više kontinenata – smatra Rakočević.
Kada je u pitanju funkcionisanje ove kriminalne strukture, pojašnjava da je za ovaj kartel specifično to da je strukturiran različito od ostalih dobro poznatih kartela koji funkcionišu po principu hijerarhije (odozgo-nadolje).
-Da budem precizan ova kriminalna organizacija radi u manjim grupama (ćelijama) koje čini više osoba od kojih svaka ima više identiteta i putnih isprava. U odnosu na slične klanove je u prednosti zbog većeg stepena pokretljivosti i spretnosti da krijumčare velike količine droge. Radi se o adaptiblinom tipu kriminalne organizacije koja trenutno ima kontrolu nad 80% transporta kokaina iz Južne Amerike u Evropu – dodaje Rakočević.
Prema njegovim riječima, ključnu ulogu u vršenju krivičnih djela iz oblasti zloupotrebe droga imaju članovi ovog kartela koji su iz Crne Gore, Srbije i drugih država bivše SFRJ.
– Državljani Crne Gore, koji su uključeni u ovaj narko biznis, su prema dostupnim podacima nezamjenljivi na ključnim pozicijama u kartelu i kontrolišu svaku fazu krijumčarenja kokaina – ističe Rakočević.
Kriminolog Rakočević dodaje da poslednje zaplijene jasno govore da ovaj kartel ima dominaciju na narko tržištu.
Ilegalno stečen novac Balkansi kartel “pere” ulaganjem preko legalnih poslovanja.
-Postoje brojne mogućnosti da prljavi novac od droge ubace u legalne tokove, preko bankarskog sektora, sektora osiguranja, ortačkih društava, nagradnih igara, ulaganja u nekretnine i slično. U ovim nazakonitim poslovima ključnu ulogu imaju osobe koje su posrednici kao fiktivni vlasnici firmi koji omoguićavaju da se pravi vlasnici prljavog novca ne pojavljuju u zvaničnim dokumentima. To najčešće rade preeko ofšor zona- pojašnjava on.
Glavna ruta šverca kokaina za Balkanski ratel, kako je potvrdio Rakočević je i dalje šverc droge iz Južne Amerike u Evropu.
Rakočević je naveo da je pomorski put i dalje glavna opcija za šverc droge.
Prema navodima struke, to je jedan od najpovoljnijih načina za šverc droge kada je u pitanju Balkanski kartel, sa najmanje rizika. Sporni tovar i kada bude otkriven, onaj kome je upućen i onaj ko ga šalje u većini slučajeva ostaju neotkriveni.
Razbijanje kriptovane aplikacije “SKY” I “ANOM” su uticali na Balkanski kartel ali, kako navodi Rakočević, u neznatnoj mjeri.
Međunarodne akcije nadležnih su i dalje glavni vid borbe protiv balkanskog kartela i šverca ogromnih količina kokaina.