Voli da vodi Budućnost, ali ne voli da plaća poreze: Da li su Bokan i družina nedodirljivi ili je vrijeme da neko krivično odgovara?

0

Građani Crne Gore, ma koje vjere i nacije bili, navikli su na raznorazne političke i finansijske malverzacije, tako da ih nije nespremne dočekala ni jučerašnja vijest da najveći crnogorski odnosno podgorički košarkaški klub Budućnost nije plaćao lokalne poreze i prireze.

Finansijska malverzacija je otkrivena od strane pojedinca iz Glavnog grada, nakon čega je Glavni grad blokirao račun košarkaškog kluba, na ime duga po osnovu lokalnih poreza i prireza, u iznosu od 178.830 evra.

KK Budućnost je osnovana od strane Glavnog grada, ali kao i mnogo toga u Crnoj Gori, dospjela je u ruke privatnika bliskog bivšem režimu. Privatnik koji predstavlja najjači trgovački lanac u Crnoj Gori dozvolio je upravi kluba na čijem je čelu, da se bruka zbog manje od 180 hiljada evra.

Dragan Bokan je juče izjavio da je zatečen odlukom Glavnog grada, jer je vjerovatno navikao da mu se na sve žmuri i prećutkuje.

„Klub je vlasništvo Glavnog grada, a kao što je poznato, dogovor je da pola klupskog budžeta obezbijede Glavni grad i država. Taj dogovor, mežutim, nije ispoštovan ni prošle, ni ove godine. Svakako da su država i grad ispunili obaveze, ne bi došlo do duga. Za razliku od njih, kompanije „Voli“, uz privredna društva čiji su predstavnici u Upravnom odboru KK Budućnost Voli, ispunili su sve u cjelosti“ – rekao je „iznevjereni“ Bokan.

Jedni druge „vukli za nos“

Direktor Uprave lokalnih javnih prihoda Aleksandar Rašović oglasio se saopštenjem i poručio da je „račun KK Budućnost Voli blokiran nakon više izrečenih opomena“.

„Uprkos uvjeravanjima uprave kluba KK Budućnost Voli nije izmirivao obaveze, zbog čega smo morali da postupimo onako kako postupamo u odnosu prema ostalim dužnicima, a kako bismo osigurali jednak tretman i dosljednost u poštovanju zakonskih procedura. Uostalom, od toga zavisi i prihodna strana budžeta Glavnog grada od koje se finansira cijeli sistem, a ne samo jedno privredno ili sportsko društvo“ – rekao je Rašović.

U saopštenju se dodaje:

„Zbog javnosti smo dužni da pojasnimo da je tokom maja 2024. godine izvršena kontrola prireza porezu na dohodak fizičkih lica poreskog obveznika i tom prilikom utvrđeno je da su dospjele poreske obaveze po osnovu prireza porezu na dohodak fizičkih lica za period 1. decembar 2020 – 1. april 2024. godine u iznosu od 152.840,90 evra. Na utvrđeni iznos duga obračunata je kamata za neblagovremeno plaćanje u iznosu od 25.989,50 evra, što za ukupni dug sa pripadajućom kamatom iznosi 178.830,30 evra.

Kako nisu ispoštovane obaveze, odnosno nije postupljeno po navedenom rešenju, za koje postoji uredno potpisana dostavnica, o utvrđivanju poreske obaveze ka Glavnom gradu Podgorica, Uprava lokalnih javnih prihoda je donijela rešenje o prinudnoj naplati, koje je i uručeno poreskom obvezniku 1. 10. 2024. godine. A kako i dalje nije bilo uplata za navedeni dug od strane KK Budućnost Voli, rješenje je upućeno 18. 11. 2024. godine Centralnoj banci Crne Gore na izvršenje. S tim u vezi obavještavamo javnost da je Uprava lokalnih javnih prihoda sva navedena rješenja donijela u skladu sa zakonom i da su ispunjeni svi uslovi za donošenje navedenih rešenja, što kao činjenicu priznaje i KK Budućnost Voli, jer po osnovu uredno primljenih rješenja nisu izjavljivane žalbe.

Uvažavajući značaj KK Budućnost Voli za Glavni grad Podgorica i državu, Uprava je ostavila vrijeme za izvršenje obaveza u razumnom roku, ali taj rok nije ispoštovan. Napominjemo, Glavni grad je za KK Budućnost Voli u 2024. godini izdvojio milion eura, značajno više nego bilo koje prethodne godine, a sredstva su uplaćena već tokom prve polovine 2024. godine“ – navodi se saopštenju.

Radulović: Rašoviću, na Vama je odluka da li se ide ka rješenju problema…

Izvršni direktor KK Budućnosti Voli, Slavko Radulović, u odgovoru Aleksandru Rašoviću istakao je da je očigledno na njemu odluka da li idu ka rješenju problema ili insistiraju na blokadi kluba i onemogućavanju takmičenja.

„Poštovani gospodine Rašoviću, sa iznenađenjem smo primili Vaše reagovanje u vezi s blokadom računa KK Budućnost Voli iako smo očekivali da ćete uvidjeti svoju grešku i pokušati da zajedno sa Glavnim gradom i predstavnicima kluba pronađete neophodno rješenje.

Foto: KK Budućnost VOLI

Kao što znate naš klub nikada nije negirao postojanje obaveze po osnovu prireza, uredno je prijavljivao i obračunavao sve obaveze i po tom osnovu i po osnovu ostalih poreskih obaveza.

Nažalost, opredijelili ste se na blokadu računa iako:

• je Glavni grad osnivač kluba;

• Glavni grad nije ispoštovao dogovor oko obezbjeđivanja sredstava;

• nas dvojica smo se dogovorili da se pronađe način da se obaveza izmiri na rate u nadi da će Glavni grad u međuvremenu ispuniti svoje dogovorene obaveze.

Očigledno ste zaboravili i na odredbe Zakona o otpisu kamate na dospjele poreske obaveze koji je prije svega svim poreskim dužnicima ostavio mogućnost da ako podnesu poreske prijave do kraja godine imaju dodatni rok za izmirenje osnovnog poreskog duga i ovlastio je nadležni organ lokalne samouprave da može, u skladu sa zakonom, propisati pravo na otpis kamate za dospjele poreske obaveze nastale po osnovu lokalnih poreza, taksi i naknada koje uvodi lokalna samouprava“ – rekao je Radulović.

„I umjesto da, prije svega ispunite naš dogovor, da pokažete dobru volju i da rješavanjem ovog pitanja pomognete i svojim prepostavljenima da ispune svoja obećanja, očigledno je da ste se odlučili da „svoj“ klub, odnosno gradski klub dovedete u bezizlaznu situaciju i dovedete u pitanje njegovo dalje učešće u takmičenjima ili da natjerate sponzore koji su u cjelosti ispunili svoju dogovorenu obavezu da daju dodatna sredstva za gradski klub“ – dodao je Radulović.

„Pritom, za vas je nebitno da su vaši pretpostavljeni shodno dogovoru za predhodnu takmičarsku sezonu ostali dužni klubu 1,05 miliona evra, da za ovu takmičarsku sezonu nisu uplatili ni jedan jedini euro iako je obaveza shodno dogovoru 2,75 miliona iz čega vam može biti jasno da su te obaveze cca 25 puta veće od obaveza koje KK Budućnost Voli ima prema vašoj upravi po osnovu prireza. Odluka da li idete ka rješenju problema ili insistirate na blokadi kluba i onemogućavanju takmičenja, očigledno je da je na Vama“ – navodi se u reagovanju Slavka Radulovića.

DPS-ovi tajkuni vole državni novac

Podatak da KK Budućnosti redovno ne plaća zakonom utvrđene finansijske obaveze, predstavlja samo još jedan primjer kako pojedinci bliski bivšem režimu poštuju državu, kroz nepoštovanje njenih zakona.

Poražavajuća je činjenica da gradski klub koji troši novac poreskih obveznika ne plaća poreze i prireze. Šta više, pozivaju se na otpis kamate, koji im kako kažu pripada po Zakonu o otpisu kamate na dospjele poreske obaveze.

Pozivaju se na otpis po zakonu o otpisu, ignorišući činjenicu da su dužni da plaćaju porez.

Bokan i ostali tajkuni jači od novog režima?

Pao je DPS avgusta 2020. godine, ali njihovi izdanci u vidu raznih tajkuna su još uvijek u sedlu i jašu, kako građane, tako i državu. Takođe, izgleda da DPS kadrovi još uvijek drže veći dio crnogorskog sporta, jer pomaka na bolje nema.

Primjer KK Budućnost, pa ranije i ženske sekcije rukometnog kluba Budućnost, koja je takođe bila pred gašenjem, pokazuju da  je Budućnost bila „miljenica“ starog režima i da su u nju sipali novac (uključujući i državni) dok im je valjala.

Padom DPS-a, palo je interesovanje za ovaj klub unutar partijskih struktura. Nekadašnja igračka Mila Đukanovića, Predraga Boškovića i DPS družine je postala teret koji su htjeli da uvale novoj vlasti. Na sreću pravih navijača ovog kluba, Glavni grad je spasio od gašenja žensku rukometnu sekciju, a potom preuzeo i mušku košarkašku.

Međutim, na nesreću tzv. pravne države Crne Gore, oni koji su klub dovelu u takvo stanje su na slobodi, pa se još i jakaju sa državom, nastavljajući da izigravaju zakone.

Milo je volio Budućnost dok je bila metafora njegove „nove Crne Gore“

Na svečanosti povodom sedam decenija postojanja KK Budućnost (23.12.2019.), posebnu nagradu dobio je tadašnji predsednik Crne Gore Milo Đukanović za doprinos razvoju kluba.

Đukanović je u govoru naglasio da je „Budućnost prepoznatljiv simbol Crne Gore, emocija, adresa pripadnosti“.

„Ova Budućnost je metafora nove Crne Gore. Bez kompleksa inferiornosti, ne pristajući na stereotip da mali znači i slab. Privilegija da naša deca za sportske uzore imaju svoje sugrađane, prve komšije sa kojima su odrastali. Crnogorski sportski brend, zaštitni znak države, klub privrženih, odanih navijača svih generacija. Zato su u pravu kada kažu da je Budućnost državni projekat, bez obzira na to što pod tim podrazumijevaju. Budućnost ima podršku države i tako će i ostati. Država ulaže i sportske selekcije i klubove koji su internacionalno prestižni, ulagati u mlade u bilo kojoj oblasti uvijek je najpametnija i uvijek opravdana investicija. Obaveza je svih nas da Budućnost i u budućnosti bude ponos Crne Gore“ – istakao je Đukanović.

I na kraju, kada je Milo izgubio tron, odlučio je da pusti „niz vodu“ i svoju voljenu Budućnost, a njegovi tajkuni koji su ostali u upravnim odborima, nijesu shvatili da Mila više nema, te da sada ipak moraju da se plaćaju porezi i poštuju crnogorski zakoni.

Dok država, odnosno tužilaštvo i sudovi ne stanu na kraj ovakvim malverzacijama izdanaka DPS-ove škole poslovanja, nastavićemo da svjedočimo bahaćenju tajkuna novcem poreskih obveznika.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.