Kineski predsjednik: Srbija i Kina su se uvijek međusobno poštovale i vjerovale jedna drugoj

0

Radujem se susretu s predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem i drugim srpskim rukovodiocima i prijateljima da zajedno razgovaramo o našem prijateljstvu, planiramo saradnju i ubrizgamo novu vitalnost u čelično prijateljstvo Kine i Srbije, napisao je predsjednik Kine Si Đinping u autorskom tekstu u „Politici“.

Podsjetio je da je između naroda Kine i Srbije, uprkos velikoj udaljenosti, postojao afinitet, da snažno prijateljstvo seže od Antifašističkog rata, te da je usred tekuće transformacije svijeta međusobna podrška dvije strane čvršća, saradnja bliža, dok su razmjene i međusobno učenje sadržajniji.

„Naše čelično prijateljstvo neprekidno jača, čime je postavilo primjer za saradnju između država i naroda. Naše dvije zemlje su se uvijek međusobno poštovale i vjerovale jedna drugoj. Predsjednik Vučić i ja smo razvili dobar radni odnos preko naših susreta, telefonskih razgovora i razmjena pisama. Dvije zemlje održavaju blisku saradnju na svim nivoima i u svim oblastima“, poručio je Si uoči današnje posjete Beogradu.

Dodao je da se obije strane u potpunosti razumiju i poštuju izbor sopstvenog naroda za razvojni put, zalažu se za princip pravde i pravičnosti, čvrsto međusobno podržavaju suštinske interese od najveće važnosti za obije države.

Predsjednik Kine je istakao da je Srbija prvi partner slobodne trgovine Kine u Centralnoj i Istočnoj Evropi, dok je prošle godine Kina bila najveći izvor stranih investicija i drugi najveći trgovinski partner Srbije.

Takođe, piše predsjednik Si, Kina i Srbija su uvijek pomagale jedna drugoj, što je posebno bilo vidno tokom pandemije kovida 19, ali i uvijek učile jedna od druge; zalažu se za sreću naroda i prosperitet države, aktivno razmjenjuju iskustva o upravljanju državom i jačaju saradnju političkih partija.

„Kineska izreka kaže ′prijatelji su oni koji isto misle′, dok Srbi kažu ′prijatelji su najveće blago u životu′. Kinesko-srpske dugotrajne prijateljske razmjene i uzajamno korisna saradnja dvije strane potpuno ukazuju da su neprekidno produbljenje i razvoj odnosa dvije zemlje u skladu sa istorijskim trendom i temeljnim interesima naroda, doprinoseći zajedničkom napretku obije strane“, istakao je Si Đinping.

Predsjednik Kine je rekao i da je spreman da putem ove posjete i zajedno sa srpskom stranom posvećeno promoviše kinesko-srpsko čelično prijateljstvo, doprinosi boljitku oba naroda, te da unaprjeđuje svjetski mir i razvoj.

Rekao je i da je kinesko-srpsko čelično prijateljstvo kaljeno na krvi i vatri, te podsjetio na NATO bombardovanje ambasade Kine u Beogradu 1999. godine, kada je poginulo troje kineskih novinara.

„Ovo nikada ne smijemo zaboraviti. Kineski narod cijeni mir, ali nikad neće dozvoliti da se ponovi istorijska tragedija. Prijateljstvo Kine i Srbije, koje je natopljeno zajednički prolivenom krvlju dva naroda, postalo je zajedničko sjećanje dva naroda i ohrabriće obije strane da zajedno krenu krupnim koracima naprijed. Stojeći na novoj istorijskoj polaznoj tački, spremni smo da zajedno sa srpskim prijateljima izgradimo zajednicu Kine i Srbije sa zajedničkom budućnošću u novoj eri“, zaključio je Si Đinping u tekstu u „Politici“

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.