Osvještana i otvorena zavjetna biblioteka blaženopočivšeg Mitropolita Amfilohijia
U okviru Bogoslovsko-filosofskog skupa „160 godina visokoškolskog obrazovanja u Crnoj Gori i prve bogoslovske škole 1863-2023“, koji organizuju Mitropolija crnogorsko-primorska i Bogoslovija Svetog Petra Cetinjskog, sinoć je u manastiru Stanjevići kod Budve, osvještana i otvorena zavjetna biblioteka blaženopočivšeg Mitropolita Amfilohija, u čijem sklopu se nalazi i spomen soba.
Biblioteku je osvještao Njegovo preosvještenstvo Vladika pakračko-slavonski g. Jovan u prisustvu Visokopreosvećene gospode Mitropolita crnogorsko-primorskog Joanikija i Arhiepiskopa praškog i čeških zemalja Mihaila, brojnih poštovaoca lika i djela blaženopočivšeg Mitropolita.
U svom obraćanju, Vladika Jovan je podsjetio na misiju Svete braće Kirila i Metodija, koja je započela 863. godine.
“Konstantin – Kirilo bio je prednaznačen prvo da stvori slovensko pismo – pismo naroda koji je svojim pismom dozvao, ne da nas prosvjeti, jer smo mi svi kršteni i hrišćani smo, nego da nas pouči, utvrdi u svojoj vjeri”, kazao je Vladika.
Podsjetivši da je Sveti Kirilo počeo da prevodi Sveto pismo od Jovanovog Jevanđelja i početka Jovanovog Jevanđelja, da bi prvu Liturgiju na slovenskom jeziku u Velikoj Moravskoj odslužili na Vaskrs i ona se otada služi u slovenskim zemljama i pred nama donosi plod. Jedan od tih plodova, kao svjedočanstvo jednoga Svetoga Božijeg čovjeka, kao što je bio i ovaj čovjek koji je krenuo prema Slovenima, danas je ovdje u Stanjevićima.
“Neka bi nas Bog nagradio tim plodovima svetosti u vremenima ubistva, u vremenima nemira, kada je i sama Sveta zemlja ozračena nemirom i kada svi dišemo njenim stradanjem, stradanjem i svetoga Hersona, gdje je prije svega Sveti Kirilo propovjedao i našao mošti sedam episkopa hersonskih, i svetoga Kijeva, o kome govori Stefan iguman, da nama svima na tom strašnom groblju koje nas okružuje, procvate svetost. Vladiko, neka je srećno i blagosloveno, neka nam je svima ovo na opomenu i na svetost. Da bude na spomen oca našega Amfilohija, čije je će sveto ime ići kroz budućnost i koji će nas ovdje sabirati, poučavati prije svega svetosti, Božijoj molitvi, bogopoznanju, istinskome Bogu, Onome kome je služio Sveti Kirilo, kome je služio i Amfilohije otac naš u naša vremena”, poručio je na kraju svog obraćanja Njegovo preosveštenstvo Vladika pakračko-slavonski g. Jovan.
Nakon što je osveštana i otvorena biblioteka blaženopočivšeg Mitropolita Amfilohija, uslijedilo je izlaganje prof. emeritusa dr Bogoljuba Šijakovića, kojim je i zatvoren naučni skup posvećen jubileju 160 godina Cetinjske bogoslovije.
U toku ove večeri upriličena je i izložba fotografija Dragana Milovanovića sa sahrane blažene uspomene Mitropolita Amfilohija.