Istoričar Srđan Graovac za BORBU: Ponižavajuće je za Crnu Goru da učestvuje u antisrpskoj kampanji koju orkestrira zvanični Zagreb!
Ponižavajuće je za Crnu Goru da učestvuje u kampanji koju Hrvatska vodi protiv Srbije i srpskog naroda, ocijenio je istoričar Srđan Graovac za BORBU, osvrnuvši se otkrivanje spomen obilježja u Morinju, u režiji crnogorskih i hrvaTskih ministara Ranka Krivokapića, Raška Konjevića, Gordana Grlića Radmana i Toma Medeveda.
Međutim, našeg sagovornika ne iznenađuje takav diskurs zvanične Podgorice koji je uspostavio lider DPS-a Milo Đukanović u želji da Crnu Goru identitetski mijenja i da taj srpski momenat u neutrališe upravo jačajući i pokušavajući da nametne čvrste veze sa Hrvatima i Hrvatskom.
– U svakom slučaju jeste poražavajuće za Crnu Goru da učestvuje u toj jednoj kampanji koju Hrvatska vodi protiv Srbije i srpskog naroda. Ali to nije iznenađujuće, jer je Milo Đukanović u svojoj politici prišao toliko blisko hrvatskom političkom narativu. To je posledica njegove politike da Crnu Goru identitetski mijenja i da taj srpski momenat u Crnoj Gori neutrališe upravo jačajući i pokušavajući da nametne te veze sa Hrvatima i Hrvatskom. Tako da je to negdje potpuno u skladu sa Đukanovićevom politikom u prethodnom periodu – kazao je Graovac.
Aktuelni predsjednik Crne Gore, smatra Graovac, želi po svaku cijenu da stvori nepremostivi jaz između Srba i Crnogoraca, ne bili Crnogorce po Đukanovićevoj volji, vezao za sebe i spriječio propast DPS-a.
On ističe da se u dijelu ektremizovanog crnogorskog društva odomaćio dio krajnje desnog hrvatskog narativa u vidu prostaških Tompsonovih pjesama i korišćenju termina velikosrpska agresija.
– Imali ste na Cetinju pjevanje Tompsonovih pjesama, vi ste imali situaciju da u jutarnjem programu, pod navodnicima, greškom, puštaju Tompsonove pjesme na RTCG. Nije to nešto što je juče nastalo. Ta atmosfera se stvara, jačanje tih nekih ekstremističkih proustaških narativa u Crnoj Gori, ne bi li se taj dio biračkog tijela u Crnoj Gori sve više odvojio od vezanosti za Srbiju i srpski etnični korpus, kako bi se u konačnici stvorio što dublji jaz između Srba i Crnogorca i ne bi li onda ti Crnogorci, koji su po volji Đukanovića, bili zacementirani dio njegovog biračkog tijela. Ovo je politika da se stvori jasan jaz između dvije Crne Gore, između jedne prosrpske i proustaške Crne Gore, jer je ta ikonografija zaista proustaška. Proustaške pjesme Tompsona i insistiranje na terminu velikosrpka agresija, to je sve dio krajnje desnog hrvatskog narativa – naveo je Graovac.
Otkrivanje spomen obilježja u Morinju je dio SDP-ove borbe sa DPS-om za naklonost ektremističkog procrnogorskog biračkog tijela
Otkrivanje spomen ploče hrvatskim zarobljenicima u predstavlja svojevrsni markentinški trik SDP-a u borbi sa DPS-om za ektremizovano procrnogorsko biračko tijelo, ocjenjuje Graovac.
– Izgleda da SDP i njihovi lideri poput Raška Konjevića i Ranka Krivokapića smatraju da moraju početi borbu sa Milom Đukanovićem za dio procrnogorskog ektremističkog biračkog tijela. U toj borbi za dominaciju SDP se mora pokazati i ekstremnijim i snažnijim od DPS-a, tako da uzvlače najjače adute koje mogu izvući, a u ovom slučaju to su hrvatski ministri. Njihova podrška im je prijeko potrebna kako bi se u tom dijelu biračkog tijela pokazali supriornijim u odnosu na Mila Đukanovića. Sada će početi takmičenje ko će ići ekspremnije, da li DPS ili SDP? Sada treba očekivati odgovor DPS-a, da povuku potez kao odgovor SDP-u – kazao je Graovac.
Uzaludni su Đukanovićevi pokušaju da se amnestira od odgovornosti za počinjene ratne zločine
Političke strukture koje su upravljale Crnom Gorom do 30. avgusta 2020. su iste one koje su upravljale i u vrijeme komunizma i u vrijeme ratova kada se raspadala Jugoslavija, i svi naknadni pokušaji da se ista amnestira od odgovornosti za počinjene ratne zločine je uzaludna, smatra Graovac.
Istorijska faktografija je posebno neumoljiva prema Milu Đukanoviću, dodaje on.
– Niko ne može zaboraviti izjave koje su bili kreativne, da mrzi šah od šahovnice, niko ne može zaboraviti ko je odiograo ključnu ulogu u dešavanjima u Dubrovniku. Imate i svjedočenje Milorada Dodika da Srebrenica nikad ne bi mogla pasti da nije bilo podrške Mila Đukanovića i onda kada nego govori o velikosrpskoj agresiji i pokušava da se izuzme iz toga, to postaje apsurdno i besmisleno. Sve što se tada dešavalo je direktno vezano za njih. Ovaj pokušaj da se oni amnestiraju, da se prikažu kao neko ko je u tome suštinski nevoljno učestovao i da je bio instrumentalizovan i podstican iz Beograda da ide tim putem, je potpuno besmislen. Đukanović i tadašnja politička struktura je imala jedno mišljenje, i ono je bilo potpuno jasno definisano. Ne treba zaboravtiti da su oni osamdesetih godina preuzimali vlast uz podršku Slobodana Miloševiča. Na krilima Miloševića su preuzeli vlasti , tako da ograđivanje od Miloševića podsjeća na momenat oceubistva u političkom smislu – podvukao je Graovac.
Hrvatska može ostvarivati političke intrese samo u regionu, a i to čini bez mnogo uspjeha
Hrvatske političke elite su dugo vremena tvrdile da nisu dio Balkana, već Zapada i Centralne Evrope i da će tu ostvarivati svoje političke interese, međutim, kad su ušli u EU shvatili su da su tu za njih veoma jaki igrači, Mađarska, Austrija, Italija i da nemaju oni na tom prostoru šta da traže, pa čak ni na prostoru Višegradske grupe, stoga je jedino mjesto gdje oni mogu ostvarivati svoj politički interes i gdje mogu imati kakvu takvu snagu ovaj naš prostor, naglašava Graovac.
Međutim,kako konstatuje Graovac, zvanični Zagreb nije u stanju da zaštiti prava hrvatskog naroda van matične države, i to se najbolje vidi u BiH i Crnoj Gori.
– Tamo gdje Hrvati žive, a to su Srbija, Bosna i Hercegovina i Crna Gora je njihov vitalni interes i oni će se tu angažovati. Oni nisu u BiH zaštitili interese svog naroda i to je definitivno tako. Međutim, u BiH se njihovi interesi kose sa interesima Evropske unije i oni su tu naravno, kao po navici, uvijek popuštali pod pritiskom da li oni dolazili iz Berlina ili Vašingtona. To je njihova taktika, koja je uvije bila takva, da nema sukobljavanja sa Berlinom i Vašingtonom, pa čak ni po pitanju hrvatskih interesa. U Crnoj Gori su se takođe pokazali pasivno, jer im se HGI raspao uoči izbora 30. avgusta prije dvije godine i to ih je skupo koštalo – gubitkom poslaničkog mjesta u Skupštini Crne Gore. Ono što će oni pokušati jeste objedinjavanje te partije sa unutrašnjim elementima u Crnoj Gori preko kojih mogu ostvarivati svoj interese. Sad imate potez SDP-a koji izgleda kao preporuka da bi oni mogli biti neko na koga Hrvati mogu da računaju i preko koga mogu ostvarivati svoje interese u Crnoj Gori što me uopšte ne bi iznenadilo – konstatovao je Graovac.
I još niko nije skinuo tu sramotu ???
Niko ne smije da pipne tu plocu …