Cijene proizvoda i usluga lične potrošnje, mjerene indeksom potrošačkih cijena, u junu 2026. godine u odnosu na maj ove godine u prosjeku su više za 0,4%, dok su u odnosu na isti mjesec prethodne godine, u prosjeku više za 3,6%.

-Najveći uticaj na mjesečnu stopu inflacije imali su rast cijena u grupama usluge smještaja, meso i prerađevine od mesa, mlijeko, ostali mliječni proizvodi i jaja, restorani, kafei i slično, zatim stomatološke usluge; vazdušni prevoz putnika, voće i orašasti plodovi; povrće, krtolasto povrće i mahunarke, navode u saopštenju Monstata.

Potrošačke cijene u periodu od januara do juna ove godine, u poređenju sa istim periodom prethodne godine, u prosjeku su više za 3,3%.

-Posmatrano po glavnim grupama proizvoda i usluga prema namjeni potrošnje, u junu 2026. godine u odnosu na prethodni mjesec, zabilježen je rast u grupama restorani i usluge smještaja (3,3%); zdravlje (1,9%), hrana i bezalkoholna pića (1,0%), lična njega, socijalna zaštita i razna dobra i usluge (0,5%), alkoholna pića i duvan (0,2%), informacije i komunikacije (0,1%), rekreacija, sport i kultura (0,1%), saopštili su iz MONSTAT-a.

Pad cijena zabilježen je u grupama odjeća i obuća (-2,2%), pokućstvo i rutinsko održavanje stana (-0,5%), prevoz (-0,2%), stanovanje, voda, električna energija, gas i ostali energenti (-0,1%).

Cijene ostalih proizvoda i usluga nisu se bitnije mijenjale.

(RTHN)

Tagovi