Rusija konstatuje da su Sjevernoatlantski savez i Evropska unija zahvaćeni kriznim procesima, izjavio je ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov uz ocjenu da zapadne zemlje nastoje da sopstvenu krizu prenesu i na nezapadna udruženja.

Govoreći o tome, on je ironično citirao repliku iz filma „Surova romansa“, snimljenog po drami Aleksandra Ostrovskog „Bez miraza“, navodeći da se Zapad, po toj logici, rukovodi principom: „Ako ne možete vi, onda neće niko“.

„Naše zapadne kolege smatraju da kada je već kriza kod njih, to znači da bi krizu trebalo da proslede i na nezapadna udruženja. Multilateralna diplomatija i multilateralna izgradnja novog svijeta“, ironično je dodao Lavrov.

Rusija će spriječiti sve pokušaje da se ŠOS oslabi

Rusija vidi pokušaje da se oslabi Šangajska organizacija za saradnju i umanji njena uloga u evroazijskim poslovima, ali će učiniti sve da takvi pokušaji ne uspiju, izjavio je ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov na sastanku sa generalnim sekretarom Šangajske organizacije za saradnju Nurlanom Jermekbajevim.

On je na sastanku sa generalnim sekretarom ŠOS-a Nurlanom Jermekbajevim rekao da Moskva primjećuje takve tendencije i da će raditi na tome da organizacija sačuva svoj značaj.
Lavrov je istakao da Rusija vidi veliki potencijal ŠOS-a u rješavanju problema na evroazijskom prostoru kroz dijalog, konstruktivne projekte i saradnju u oblasti logistike, ekonomije i bezbjednosti.

Prema njegovim riječima, ŠOS ima jedinstven položaj jer objedinjuje pitanja bezbjednosti sa trgovinsko-ekonomskim, socijalnim i transportnim projektima, što se u potpunosti uklapa u mandat organizacije.

Ruski ministar je dodao i da su krizni procesi vidljivi u NATO-u i Evropskoj uniji.

Tagovi