Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić stigao je danas u predsjedničku palatu „Akorda“ u Astani, gdje mu je priređen svečani doček uz najviše državne počasti.

Završen sastanak sa Tokajevim

Predsjednik Republike Srbije Aleksandar Vučić sastao se danas u Astani sa predsjednikom Republike Kazahstan Kasimom Žomartom Tokajevom, a na sastanku su, kako je naveo, sumirani rezultati dosadašnje saradnje i određene smjernice za dalje jačanje sveobuhvatne bilateralne saradnje.

„Veličanstveni doček koji mi je priredio predsjednik Tokajev za mene je ne samo čast i rijetka privilegija, već i posebna obaveza da učinim sve na jačanju odnosa sa Kazahstanom“, naveo je predsjednik Vučić na Instagramu.

„Poseban fokus stavili smo na energetiku, gdje vidimo značajan prostor za saradnju u oblasti razvoja novih projekata od zajedničkog interesa“, istakao je Vučić.

Dodao je da je, u eri snažne digitalne transformacije i inovacija, neizbježna tema bila i primjena vještačke inteligencije u obrazovanju, privredi i industriji, u čemu Kazahstan ostvaruje fascinantan napredak.

„Pozvao sam predsjednika Tokajeva da ponovo posjeti Srbiju, čime bi nam učinio posebnu čast“, naveo je predsjednik Vučić.

Predsjednik Srbije boravi u dvodnevnoj zvaničnoj posjeti Kazahstanu.

Vučić se sastao sa predsjednikom Kazahstana

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se danas sa predsjednikom Kazahstana Kasimom-Žomartom Tokajevim u predsjedničkoj palati Akorda u Astani.

Svečani doček u palati

Na samom početku intonirane su himne.

Podsjetimo, predsjednik Vučić potom će imati bilateralni sastanak sa predsjednikom Kazahstana Kasimom-Žomartom Tokajevim.

Poslije sastanka dvojice lidera uslijediće plenarni sastanak dvije delegacije, kao i razmjena potpisanih bilateralnih dokumenata.

Dvije strane razmijeniće 10 memoranduma o saradnji u oblasti zdravstva, pravosuđa, kulture, nauke i IT tehnologija, a biće i usvojena zajednička izjava predsjednika Vučića i predsjednika Tokajeva.

Predsjedniku Vučiću biće dodijeljen Orden zlatnog orla, najviše odlikovanje Republike Kazahstan, a potom će biti održana i zajednička konferencija za medije predsjednika Vučića i predsjednika Tokajeva.

Vučić će se kasnije sastati i sa predsjednikom Vlade Republike Kazahstan Olžasom Bektenovim u zgradi Vlade.

U delegaciji sa predsjednikom Vučićem su i ministarka trgovine Jagoda Lazarević, ministar bez portfelja zadužen za oblast međunarodne ekonomske saradnje i oblast društvenog položaja crkve u zemlji i inostranstvu Nenad Popović i direktor Kancelarije za E-upravu i IT Mihailo Jovanović.

Tokom dana, Vučić će posjetiti i Međunarodni centar za vještačku inteligenciju i vojnu izložbu.

Vučić je juče započeo zvaničnu dvodnevnu posjetu Kazahstanu, na poziv šefa države Kasima-Žomarta Tokajeva.

(Novosti)

Tagovi