Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić izjavio je danas u Njujorku, na sjednici Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih nacija, da Priština mora da formira Zajednicu srpskih opština i ukazao da je to obaveza Prištine preuzeta prije 12 godina pred EU.

Đurić je istakao da premijer privremenih prištinskih institucija Aljbin Kurti sistematski sabotira dijalog, poništava Briselski i Vašingtonski sporazum i potkopava mirovno nasljeđe predsjednika SAD Donalda Trampa.

„Danas jasno poručujemo: poslije dvanaest godina, Priština mora da formira Zajednicu srpskih opština. To nije zahtjev Srbije – to je obaveza Prištine preuzeta pred Evropskom unijom i sopstvenim građanima, kamen temeljac za prava i bezbjednost Srba“, rekao je Đurić.

Ukazao je da Kurti sistematski sabotira dijalog, poništava Briselski i Vašingtonski sporazum, obustavlja zajedničke projekte, ne priznaje diplome, ugrožava vjerske slobode i razgrađuje mukotrpno građen mir.

„Kurti potkopava Trampovo mirovno nasljeđe, ponovo rasplamsavajući tenzije na Balkanu“, naveo je šef srpske diplomatije.

Đurić je ocijenio da je ovo bezobzirno ponašanje pogoršano tekućom militarizacijom Kosova, koja rizikuje dalju eskalaciju tenzija.

„Isporuke smrtonosnih sistema dronova i drugih ofanzivnih kapaciteta takozvanim kosovskim bezbjednosnim snagama produbljuju nepovjerenje, potkopavaju regionalno povjerenje i protivreče duhu uzdržanosti koji ovaj Savjet dugo zagovara“, rekao je Đurić.

Više od 20 odsto Srba napustilo Kosovo i Metohiju posljednjih godina

Šef srpske diplomatije Marko Đurić izjavio je danas da je Kosovo i Metohiju posljednjih nekoliko godina napustilo više od 20 odsto Srba, a da je u izvještajnom periodu zabilježeno tek 17 povrataka, navodeći da Beograd ima dobru volju za dijalogom, a da Priština treba da uzvrati.

„Od 1999. godine raseljeno je više od 230.000 ljudi. Možemo li to nazvati ‘multietničkim društvom’ koje promovišemo? Kako održati suživot kad povratak blokira teror? Kako govoriti o demokratiji i vladavini zakona? Kako proglasiti napredak kada opstanak zahtijeva tišinu?“, rekao je Đurić na sjednici Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih nacija na kojoj se raspravlja o izvještaju generalnog sekretara o radu UNMIK-a.

Đurić je istakao da srpski duh ipak ostaje nesalomiv i podsjetio da je na lokalnim izborima održanim 12. oktobra Srpska lista ostvarila ubjedljivu pobjedu u devet od 10 opština u prvom krugu.

„To nije samo politički rezultat, to je otpor. Potvrđuje vjeru u Srbiju, demokratiju i samoodređenje, iako su suočeni sa progonom“, naveo je Đurić. Istakao je da čak i Albanci sve češće odbijaju Kurtijev radikalizam, birajući mir umjesto podjela.

„I želim da pošaljem poruku Srbima sa Kosova: Vaša istrajnost nas sve inspiriše. Znajte da Srbija čvrsto stoji uz vas, posvećena vašoj zaštiti i napretku“, naveo je Đurić.

Etnički motivisani napadi na Srbe na KiM svakodnevica, najčešće žrtve srpska djeca

Ministar Đurić izjavio je na sjednici Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih nacija na kojoj se razmatra izvještaj generalnog sekretara UN o radu UNMIK-a za period od marta do septembra ove godine, da su etnički motivisani napadi postali svakodnevica na Kosovu i Metohiji, a da su najčešće žrtve najmlađi Srbi – djeca.

Đurić je istakao da je, otkad je Aljbin Kurti preuzeo vlast, zabilježeno 37 napada na srpsku djecu i omladinu.

„Prošle nedjelje svijet je svjedočio pokušaju otmice jedne maloljetne srpske djevojčice, čiji je jedini ‘zločin’ bio to što je Srpkinja. Njena hrabrost i vrisak dozvali su pomoć i spriječili tragediju. A njeni napadači i dalje su na slobodi, nekažnjeni. Ovo je jeziva poruka svakom Srbinu: vaš život je potrošan, vaša bezbjednost, dostojanstvo i djetinjstvo ne znače ništa. Ako ste Srbin, nikakva ranjivost, mladost, godine, nevinost vas ne štite. Obeleženi ste jednostavno zato što postojite“, rekao je Đurić.

Istakao je da to sistematsko uskraćivanje prava srpskom narodu na KiM nije samo tragedija srpskog naroda, već moralni neuspjeh međunarodne zajednice.

Đurić je postavio pitanje kakva budućnost čeka djecu koja od rođenja uče da kriju svoj jezik.

„Ovi užasi nijesu slučajni – oni su rezultat svjesno njegovane politike mržnje oličene u Kurtijevoj doktrini ‘sporog etničkog čišćenja’. Njegov cilj je da Srbe protjera sa njihovih vjekovnih ognjišta, svetinja i zemlje njihovih predaka“, ukazao je Đurić.

Istakao je da situaciju dodatno pogoršava zabrinjavajuća militarizacija Prištine – ubrzano naoružavanje takozvanih bezbjednosnih snaga Kosova, uključujući i nedavnu isporuku borbenih bespilotnih letjelica.

„Takav razvoj događaja ugrožava krhku bezbjednosnu ravnotežu u regionu“, naglasio je Đurić.

Osnovna prava Srba na Kosovu i Metohiji se sistematski uništavaju, dio po dio

Marko Đurić izjavio je da se osnovna prava Srba na Kosovu i Metohiji ne samo zanemaruju, već sistematski uništavaju, dio po dio.

Đurić je, na sjednici Savjeta bezbjednosti UN na kojoj se razmatra šestomjesečni izvještaj generalnog sekretara UN o radu UNMIK-a, rekao da Srbija pozdravlja posljednji izvještaj generalnog sekretara UN-a Antonija Gutereša o radu UNMIK-a kao „skroman, ali značajan korak naprijed“, ka uravnoteženijem i realnijem sagledavanju situacije na KiM, ali da izvještaj ne odražava u potpunosti razmjere tragedije koja se svakodnevno odvija.

„Duboko cijenimo ulogu UNMIK-a u očuvanju međunarodnog prava, zaštiti ugroženih zajednica i održanju stabilnosti u uslovima rastućeg pritiska. Ali moramo biti otvoreni: izvještaj ne odražava u potpunosti razmjere tragedije koja se svakodnevno odvija. To nije apstraktna kriza, već uništavanje ljudskih života, razaranje porodica koje žive u strahu i uništavanje djetinjstva djeci u 21. vijeku“, naveo je Đurić.

On je ukazao da je režim premijera privremenih prištinskih institucija u tehničkom mandatu Aljbina Kurtija zatvorio 128 ključnih institucija u opštinama sa srpskom većinom, kao što su ustanove obrazovanja, zdravstvene ustanove, ustanove socijalne zaštite, poštanske, penzione i ustanove za zapošljavanje.

„Čak je i Crveni krst na KiM bio meta kršenja osnovnih načela Međunarodnog pokreta Crvenog krsta i Crvenog polumjeseca“, istakao je Đurić.

Dodao je da izvještaj generalnog sekretara bilježi da su tzv. „kosovske vlasti nastavile sa zatvaranjem institucija koje funkcionišu u okviru Republike Srbije, uključujući filijalu Fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje i Službu za zapošljavanje u Leposaviću, gradsku biblioteku i muzej u Sjevernoj Mitrovici, filijalu Crvenog krsta u Zubinom Potoku i sportsku halu u Leposaviću“.

„Izvještaj takođe navodi da su ‘međunarodni akteri kritikovali takve poteze kao prepreku pristupu osnovnim uslugama, što utiče na socijalna, ekonomska i kulturna prava građana’“, naveo je Đurić.

Gervala na sjednici SB UN ponovila optužbe na račun Beograda

Ministarka spoljnih poslova privremenih prištinskih institucija u tehničkom mandatu Donika Gervala Švarc danas je na sjednici Savjeta bezbjednosti UN ponovo iznijela niz optužbi na račun Beograda, tvrdeći da, kako je rekla, „Srbija predstavlja prijetnju po region“.

Gervala je, na sjednici Savjeta bezbjednosti na kojoj se razmatra šestomjesečni izvještaj o radu UNMIK-a, rekla da „Kosovo i Metohija ne postoji“, tvrdeći da naziv Kosovo i Metohija izražava „srpske hegemonističke ambicije“.

„To je stari jezik Slobodana Miloševića i onih koji ga i dalje slijede“, rekla je Gervala.

Dodala je da je tzv. Kosovo „prava zapadna demokratija na Zapadnom Balkanu“ i da je „najpro-NATO i proamerički nastrojeno“.

Gervala je ponovo optužila Srbiju da predstavlja prijetnju po region i da „Vučićeva propagandna mašinerija“ sprema vojnu agresiju na KiM.

Gervala je ponovila i ocjenu da UNMIK treba zatvoriti jer, kako ona smatra, ne služi svojoj svrsi.

Velika Britanija: Potrebna reforma UNMIK-a, povratak srpskih gradonačelnika pozitivan korak

Predstavnica Velike Britanije pri Savjetu bezbjednosti Ujedinjenih nacija izjavila je danas da je neophodna reforma UNMIK-a, a kao pozitivan korak ocijenila povratak srpskih gradonačelnika u opštine na sjeveru AP Kosova i Metohije.

Ona je na sjednici Savjeta bezbjednosti o izvještaju UNMIK-a o AP KiM rekla da to predstavlja korak ka funkcionalnoj lokalnoj samoupravi.

Istovremeno, pozvala je na poštovanje vladavine prava i omogućavanje reintegracije srpskih zvaničnika u kosovske institucije.

Takođe, pokrenula je pitanje reforme UNMIK-a, ocjenjujući da trenutna situacija na AP Kosovu i Metohiji više ne odražava okolnosti iz 1999. godine.

U svjetlu globalnih kriza i ograničenih resursa UN, pozvala je na „strateški pregled“ mandata i strukture UNMIK-a.

„Sa rastućim pritiskom na budžete UN, resursi moraju biti usmjereni tamo gdje su najpotrebniji, a ne vezani za naslijeđene misije sa zastarjelim mandatima“, navela je ona uz zahtjev da misija bude „efikasna i prilagođena savremenim potrebama“.

SAD: Vrijeme je da se ugasi UNMIK

Predstavnik Sjedinjenih Američkih Država u Ujedinjenim nacijama izjavio je danas da Vašington smatra da bi UNMIK trebalo da bude ugašen.

On je tokom sjednice Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih nacija (SB UN) na kojoj se raspravlja o novom, šestomjesečnom izvještaju generalnog sekretara UN Antonija Gutereša o radu UNMIK-a rekao da bi cilj mirovne misije trebalo da bude omogućavanje uslova koji otklanjaju potrebu za misijom.

„UNMIK je odavno pomogao u stvaranju tih uslova. Na Kosovu nema bezbjednosne krize i UNMIK više nema ulogu u upravljanju Kosovom. Došlo je vrijeme da se misija smanji. SAD pozivaju Kosovo i Srbiju da smanje tenzije, uzdrže se od eskalatornih mjera i pomognu međusobnom miru i stabilnosti, sa međusobnim priznanjem kao krajnjim ciljem“, rekao je predstavnik SAD pri UN.

Prema njegovim riječima, UNMIK je „prenaduvana“ mirovna misija bez mirovnjaka, sa 81 odsto budžeta misije koji finansira plate osoblja koje radi na funkcijama koje bi trebalo da obavljaju druge organizacije.

„Vrijeme je da se započne važan posao prenošenja tih funkcija sa UNMIK-a na agencije koje su bolje prilagođene zadatku, dok počinjemo proces postepenog zatvaranja misije. Misija trenutno prolazi kroz pregled osoblja i očekujemo da će se ovaj proces shvatiti ozbiljno kao prilika za optimizaciju misije, umjesto da se bezobzirno opravdava postojanje misije“, istakao je predstavnik SAD.

Slovenija poziva na dijalog, prvobitna uloga UNMIK-a se promijenila

Predstavnik Slovenije u Savjetu bezbjednosti UN pozvao je danas Beograd i Prištinu na dijalog, uzdržanost od jednostranih poteza i štetne retorike.

On je na sjednici SB UN na kojoj se razmatra šestomjesečni izvještaj UNMIK-a o KiM rekao da je potrebna politička volja da se u potpunosti i bezuslovno sprovede Briselski sporazum, koji je posredovala EU, i njegov Ohridski aneks.

„Za dugoročnu normalizaciju odnosa biće potreban dalji duh kompromisa. Što se tiče UNMIK-a, razmišljanje o prošlosti trebalo bi da nas informiše o budućnosti. Mnogo toga se promijenilo na Kosovu od završetka sukoba“, rekao je on.

On je rekao da se u posljednjih 26 godina promijenila situacija na KiM i da je potrebno da se UNMIK tome prilagodi.

„Ukupna bezbjednosna situacija na Kosovu ostaje stabilna. Pozdravljamo nedavno formiranje Skupštine Kosova, što vidimo kao važan korak u rješavanju institucionalne nesigurnosti. Ohrabreni smo uspješnim sprovođenjem lokalnih izbora uz učešće kosovskih Srba. Ovo predstavlja jedan od ključnih koraka ka inkluzivnoj, građanima orijentisanoj lokalnoj upravi, neophodnoj za dugoročnu stabilnost“, rekao je on.

Dodao je i da je pravedna zastupljenost nevećinskih zajednica u javnim institucijama, posebno u pravosuđu, policiji i lokalnoj administraciji, od vitalnog značaja za izgradnju povjerenja u upravljanje.

„Jednak pristup uslugama, pravosuđu, obrazovanju i socijalnoj zaštiti je kamen temeljac stabilnosti“, rekao je on i dodao da bi trebalo da se formira ZSO.

UN: Kina pozvala AP Kosovo i Metohiju da zaštiti prava Srba

Predstavnik Kine pri Savjetu bezbjednosti u Ujedinjenim nacijama izrazio je danas na sjednici Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih nacija ozbiljnu zabrinutost zbog najnovijih poteza prištinskih vlasti na sjeveru AP Kosova i Metohije i pozvao na hitan prekid jednostranih akcija koje, kako je naveo, narušavaju prava srpske zajednice i izazivaju nestabilnost.

Na sjednici Savjeta bezbjednosti u Njujorku, kineski predstavnik je poručio da je „imperativ da se održi društvena stabilnost“, ukazujući na nasilne pretrese, prijetnje i prinudu nad Srbima i, kako je naveo, nelegitimno otvaranje mosta na rijeci Ibar.

Kineski predstavnik je pozvao Prištinu da odmah zaustavi „eskalatorne jednostrane akcije“ i zaštiti bezbjednost i prava Srba. Takođe je istakao potrebu za promocijom etničkog pomirenja, navodeći da istorijski složeni odnosi na Balkanu zahtijevaju dijalog.

U tom kontekstu, pozvao je vlasti u Prištini da prepoznaju zahtjeve svih zajednica, uključujući Srbe, i preduzmu konkretne mjere koje će doprinijeti većem povjerenju i jedinstvu.

Peking je posebno naglasio važnost pune primjene Briselskog sporazuma iz 2013. godine, uključujući formiranje Zajednice srpskih opština, što je, kako je rečeno, „preduslov za miran suživot Srba i Albanaca“.

Šin: Sve veći broj policijskih hapšenja na KiM stvara zabrinutost

Zamjenik specijalnog predstavnika generalnog sekretara UN i v.d. šefa UNMIK-a Milbert Dongdžon Šin izjavio je danas da sve veći broj izvještaja o policijskim hapšenjima u AP Kosovu i Metohiji, u vezi sa prikazivanjem kulturnih, nacionalnih ili vjerskih simbola, stvara zabrinutost.

On je na sjednici Savjeta bezbjednosti na kojoj se predstavlja šestomjesečni izvještaj UNMIK-a o stanju u srpskoj pokrajini rekao da dinamični građanski prostor AP KiM ostaje jedna od njegovih najvećih prednosti.

„Ipak, nedavni pritisci na civilno društvo zahtijevaju veliku pažnju“, rekao je on.

Dodao je da ta organizacija pozdravlja „mirne i inkluzivne lokalne izbore“ i podstiče da se proces nastavi na isti način.

„Opštinske vlasti su najbliža veza sa zajednicama. Njihovo pravilno funkcionisanje pomaže da se glasovi ljudi pretvore u akcije koje oblikuju njihov svakodnevni život“, rekao je on.

Dodao je da je za pohvalu veći broj žena kandidatkinja na ovogodišnjim opštinskim izborima i dodao da će samo jednu od 38 opština na KiM voditi žena gradonačelnica.

Istovremeno, pozvao je na mir i inkluzivnost u drugom krugu opštinskih izbora zakazanih za novembar.

(Tanjug)

Tagovi