I pored turbulentnih dešavanja na dnevnom nivou na političkoj sceni Crne Gore, vladajuća većina bilježi svakodnevni rast u odnosu na konkurenciju.
To pokazuje najnovije istraživanje u koje je Borba imala uvid. Sudeći po njihovom istraživanju, koalicija ZBCG, odnosno nekadašnji Demokratski front, ima istorijsko visok rejting prije svega zbog sjajnog rezultata u Nikšiću ali i zbog loše taktike opozicije u odnosu na lidere koalicije koji bilježe maksimalne lične rejtinge.
Sudeći po istraživanju, svako podizanje tenzija ide u prilog jedino koaliciji ZBCG.
Što se Demokratske partije socijalista tiče, na terenu je prisutna potpuna „anemičnost“ u biračkom tijelu posle serije poraza na lokalnim izborima. I pored dobre energije i odličnog broja glasova u konačnici se pokazala potpuna nemoć da se formira vlast. Istraživanje navodi da bi ovaj trend trebao da zabrine rukovodstvo jer je očigledno da taktika da se samo napada i čeka greška ili razdor vladajuće većine ne donosi rezultat. Baš naprotiv… Takođe, veliki je raskorak u rejtingu pojedinih članova stranke.
Što se tiče Pokreta Evropa sad, istraživanje navodi da oni imaju biračko tijelo koje u odnosu na dnevno politička dešavanja varira +-3% ali imaju problem da ga stabilizuju.
Nedovoljno dobra komunikaciona strategija sa biračkim tijelom im značajno odmaže, navodi se u istraživanju a trenutno loša opozicija ne kažnjava ove propuste ali je pitanja kako će biti ubuduće. PES je i pored ove činjenice jedina stranka koja i dalje nešto nudi i predlaže na političkoj sceni ali od hrabrosti lidera pokreta, koji i dalje jedini nešto nudi i predlaže na političkoj sceni kao i njegovog velikog rejtinga, zavisi da li će PES ići na 20%+ ili 15%- podrške u biračkom tijelu. Bez dileme, ministri iz redova ovog pokreta imaju najbolje rezultate koji su prepoznati u javnosti.
Što se Demokrata tiče, ova stranka bilježi ozbiljan pad podrške koji se u poslednje vrijeme zaustavio dešavanjima u bezbjednosnom sektoru ali i dalje partija kao partija ima veliki problem. Ukoliko suštinski, navodi istraživanje, ne promijene narativ i pristup problemu koji imaju imaće ozbiljne probleme oko pozicije unutar vladajuće koalicije.
Kada se govori o Bošnjačkoj stranci, pored enormnih grešaka, poput jako spornih imenovanja u Ministarstvu spoljnih poslova Ervina Ibrahimovića (Ranko Krivokapić na poziciji savjetnika prim. aut.) stranka oni i dalje imaju stabilnu podršku i uz koaliciju ZBCG najsigurnije biračko tijelo. Ipak, ukoliko ne prestanu da igraju na dvije strane, mogu sami sebi kreirati potencijalan problem oko statusa u vlasti.
Što se tiče opozicionog Evropskog saveza, prema poslednjim dešavanjima, oni su u potpuno razotkrivena. Preovladava narativ da je fotelja njihov interes te da imaju agresivan ali veoma jalov javni nastup. Borba za goli cenzus je maksimum što mogu da imaju. Ono što treba da ih brine je sužavanje koalicionog kapaciteta.
U nastavku možete pogledati kako se kotiraju političke partije.


Koji marketinški članak!!! Ljudi jeste li vi svjesni koga branite? PES je nastao na nezadovoljstvu ljudi zbog opsteg stanja u drustvu (ne samo nacionalnoj ugrozenosti srba). Ali PES pokazuje da nema strucni kadar koji moze napraviti promjene i narod to vidi i kaznjava ih na svim izborima do sada. PES je prihvatio najlosiji kadar iz DPS-a i dao im da vode i ministarstva i drzavne institucije. Da li neko (ali iskreno) zna bilo koju drzavnu institucija koja nije u haosu!? Nema je. PES je uspio da unisti i ono malo drzavnih institucija sto je funkcionisalo. I jasno mi je da oni ne umiju bolje, ali nije mi jasno zasto ZBCG prihvata da potone na politickoj sceni zajedno sa neaposobnim PES-om??? Pitanje od milion eura!?
Marko, sve ste u pravu.
Zaposlen sam dugoo godina u opštinskoj administraciji u Nikšiću. Dok je bio DPS, provlačio sam se nekako bolovanjima, neradom i da budem iskren, nijesu me nešto posebno ni progonili. Nijesam napredovao, ali ni opterećivao poslom. Evo godine, stanje je puno gore. Zaposleni kadrovi Demokrata, najviše, ima nešto i iz DF, ali se ne pitaju nizašto. Kovačević predsjednik je dozvolio da Demokrate vode opštinu, oni su neznalice i upropastili su grad. Ako Kovačević ne očisti lokalnu vlast od njih nego ih samo zamijeni PES-ovcima, nema sreće u Nikšiću.
Dok takozvani ,, realisti “ kuckaju komentare iz dobro poznate kuhinje, rejting ZBCG i njenih čelnih ljudi nastavlja da raste, a vladajuća koalicija je stabilna.
Nemamo ništa protiv, svak svoj pos’a!