Kad vas uhvati želja za nečim slatkim, a nemate ni vremena ni volje da pečete komplikovane kolače, ovaj brzi kolač s jagodama i keksom pravo je rešenje! Gotov je za samo 15 minuta, a osim što se brzo priprema, izuzetno je izdašan i dovoljan za cijelu porodicu ili društvo sladokusaca. Sočne jagode, lagani krem i hrskavi keksići čine savršenu kombinaciju kojoj je teško odoljeti.
Recept je s food bloga @recipeci1. Uživajte!
Sastojci:
300 g Petit keksa
3 pudinga od vanile
10 kašika šećera
1 l mlijeka
200 g maslaca
4 kašike kisele pavlake
500 g svežih jagoda
200 ml slatke pavlake za šlag
Priprema:
Puding sa šećerom razmutiti u malo mlijeka, a ostatak mlijeka staviti na vatru i provri. Kada mlijeko provri, dodajte pripremljeni puding i kuvajte nekoliko minuta uz stalno miješanje dok se ne zgusne.
Puding skloniti sa vatre i u još vruć krem umiješati puter isječen na komade. Dobro miješajte žicom dok se puter potpuno ne otopi i sjedini sa kremom.
Dodajte pavlaku i ponovo dobro promiješajte dok krema ne postane glatka. Zatim u krem umiješajte keks izlomljen na manje komade. Sve dobro izmiješati. Na kraju dodajte sitno isjeckane jagode i lagano ih umiješajte u krem.
Sipajte smjesu u pleh ili kalup za tortu. Poravnajte površinu i stavite tortu u frižider na najmanje 2 sata, da se dobro ohladi i krema stvrdne.
Ohlađenu tortu premazati šlagom. Isjecite na komade željene veličine i uživajte u svakom sočnom zalogaju!
