Piše: Goran Danilović, predsjednik Ujedinjene Crne Gore
Samo prevaranti mogu imati nešto protiv uređivanja pouzdanog registra prebivališta.
Nema popuštanja, to ćemo uraditi ili će biti da nismo ništa bolji od DPS-a.
Svakome ko ima državljanstvo CG neka je sa srećom. Neka mu je sa srećom imao makar i još dva. Važno je da je dobio crnogorsko bez protekcije i po pravilima Ustava i zakona.
Ipak, ako ne živi u ovoj zemlji, ako godinama ne prebiva na adresi koju je prijavio, ako ima prebivalište drugdje Ustav kaže da, iako je državljanin, ne može imati pravo glasa.
Šta je tu nejasno?
Kakve to sad ima veze sa nacionalizmom, sa revanšizmom, sa komitizmom, sa četništvom i partizanstvom?
Pazite! Ima na stotine i hiljade onih koji nemaju državljanstvo, pa ni pravo glasa, a ovdje sa nama žive i plaćaju svaku obavezu prema Crnoj Gori, pa je to mnogima sasvim u redu? A, upravo je to nečovječno i diskriminatorski. Na stotine kojekakvih investitora je kupilo „ekonomsko državljanstvo“ i upisani su u birački spisak. Tu „svetinju“ zvanu državljanstvo prodajemo hohštaplerima, a ne odobravamo ga ženama koje su nam rodile djecu i gradile Crnu Goru po tri i više decenija?
Da smo ljudi digli bi proteste zbog njih, a ne protiv njih.
Je li pošteno to što smo našim ljudima iz dijaspore „plaćali“ čarter letove da dođu i glasaju, a da su svoj život vezali za neku drugu evropsku zemlju?
Ako hoćete da glasate živite ovdje, prebivajte 24 mjeseca prije izbora i neka je sa srećom pa imali pet pasoša. Tako kaže Ustav DPS-a!
I, opet, šta je tu nejasno?
Da mijenjamo Ustav?
Evo, podižem obje ruke za to! Prihvatam!
Šta vi hoćete od nas?
Mene su i mog oca izbrisali iz spiska državljana prije deset godina, a da nikada nismo odselili sa prostora na kojemu su živjeli naši preci najmanje osam vjekova? Nikada ga se nismo odrekli!
Šta, dakle, hoćete od nas?
Ko ste vi da nekome držite čas o poštenju?
Vi koji ste prodavali „najskuplju svetinju državljanstva“ svakome ko je imao da plati!
Je li etničko čišćenje ako nemaš pravo glasa jer ga koristiš negdje drugo?
Je li etničko čišćenje ako ti daju državljanstvo i djeci a da nikada nisu stupila nogom u Crnu Goru?
Je li normalno da ti ja platim avionsku kartu i ti doletiš sa Islanda jednom u četiri ili osam godina da mi pomogneš u glasanju?
Je li normalno da ovaj opljačkani, ovdašnji, narod na kraju plati sto hiljada „besplatnih“ avio karata nekadašnjeg Montenegroerlajnsa, da bismo na kraju još morali i da platimo sve njegove zaostale dugove i prinudno gašenje?
Šta vi hoćete od nas?
