Neću podnijeti ostavku bar ne mojoj voljom, sačekaću odluku Skupštine, radićemo isto kao na početku do kraja  mandata, poručio je ministar pravde, ljudskih i manjinskih prava Vladimir Leposavić u emisiji „Slobodna zona“ na Prvoj Televiziji. On je kazao je da za njega nije bilo promjena u radu u poslednjih mjesec i po dana od kad je pokrenuto pitanje njegove smjene. Istakao je da će Vlada opstati, i njegovo razrješenje niti razrješenje bilo kojeg ministra neće dovesti u pitanje njen opstanak,

„Ništa se nije promjenilo niti u mom radu niti tokom ovog perioda.. Vlada će opstati i moje evenutalno razrješenje neće dovesti u pitanju opstanak Vlade, da li će ona raditi drugačije vidjeće se“, kazao je on.

Kazao je da ministarstvo u poslednjih mjesec dana radi normalno, čak i intenzivnije i posvećenije nego ranije.

„Mi imamo mnogo onog što je bilo planirano jer smo obećanja dali građanima. Dobar dio posla smo završlili naše inicijative idu na Vladu, upravo zato jer mi ne licitiramo. Kako god Skupština odluči ja ću biti miran jer sam dao svoj maksimum, i rezultati će biti odlični. Svakog dana se radi redovno, sa članovima Vlade se komunicira normalno, da bi se uradilo što više“, kazao je on.

Leposavić je istakao da su ogromni medijski napadi na njega, istakao je da je zadovoljan svojim radom bez obzira šta će budućnost da donese.

„Očekivanja vezana za Zakon o slobodi vjeroispovijesti su ispunjena. zakon je pripremljen u rekordnom roku, ušli smo u kancelarije 7. decembra i u rekordnom roku od dvije nedjelje smo završili“, dodao je Leposavić.

Istakao je da je međunarodna zajednica ocijenila pozitivnim Zakon, te da je to jedan primjer da dobro rade svoj posao.

„U izmjeni zakona učestvovao je svaki građanin Crne Gore, svojim masovnim i mirnim protestima koji su trajali godinu. Protesti su urodili plodom i to je model za budućnost. Definisali smo jasnu volju građana“, kazao je ministar pravde.

„Optužuju me, iako ne negiram genocid“

Leposavić je da ga optužuju, iako nije negator genocida.

„Sa te političke strane i medijske strane koje me napadaju, žele da budete negator genocida. Kreira se atmosfera poluratna, koja ima za cilj političku korist. I donosila je političku korist do sada jer je tokom 30 godina postavljano to pitanje. Zloupotreba žrtava je najveća kad se koristi u političke svrhe“, tvrdi on.

Napomenuo je da je u ovom slučaju jasno o čemu se radi.

„U pismima koje sam dobio od građana srpske nacionalnosti navodi se da se priča o tome da se ne staje ni na jednu stranu i da se izbjegne politika. Centralna tema je da je nama potrebno pomirenje, a ne poniženje. Mire se slobodni ljudi, a sporazum koji je valjan je onaj koji se sklapa između slobodnih ljudi“, rekao je on.

Leposavić je kazao da je tokom karijere izbjegavao da govori o stradanjima da se ne bi njima manipulisalo.

„Ako se nekome nameće krivica onda nema povjerenja. Meni se prigovorilo o tome da ja ne poštujem odluku Haškog suda. To je tačno. Jedno je priznati presudu, a drugo je kritikovati rad nekog suda, kao da je Haški sud neki totem“, dodao je on.

Leposavić je istakao da je grotesno da partija sa tim vrhom priča o Srebrenici i pokreće to pitanje.

„Znao sam da je pitanje DPS-a zloupotreba. Trudio sam se da ne precjenim samog sebe, ali jesam javnost. Očekivao sam da moj odgovor shvate kao jasan. Ovo pitanje nije došlo sada i nije sada nezgodno, odrastao sam uz ovo pitanje preko kojeg se stvarao haos i upotrebljavalo da se neko targetira. Ja ne vidim da smo zaslužili  i niti da posle 30 godina treba da se ponašamo kao zločinci koji izbjegavaju odgovor na takva pitanja. Moj odgovor na pitanje je imao za cilj da zaštitim srebreničke žrtve. Postavljajući pitanje meni koji sam tada imao 13, 15 godina i koji pripada Srbima kao da je svaki pojedinac krivac, vi kod ljudi kojima postavljate to pitanje izazivate ogorčenje. I to je za one koji želi da zavađa savršena situacija“, poručio je on.

Napomenuo je iako je rekao da ne negira zločin, ljudi i dalje govore  o tome.

„Mediji i pojedinci žele da manipulišu i da jedni ljudi stalno budu negativci. Etiketa da su Srbi genocidan narod se tako indirektno stavlja jednom narodu“, dodao je Leposavić.

Spreman je kaže da pođe u Srebrenicu da se pokloni žrtava, a na taj način, kako dodaje, neće prikupljati političke poene.

„Svaki građanin treba da obiđe sva stratištva. Tek kad budemo jednako pošli u Srebrenicu, Jasenovac, Bratunac i na drugim mjestima doći ćemo do pomirenja. Nisam umanjivao broj žrtava u Srebrenici, niti pokušao da opravdam zločince“, napomenuo je on.

Prema njegovim riječima, treba osuditi sve zločine.

Napomenuo je da bi on mogao da pozove da podnesu ostavku mnoge iz opozicije, pa to ne čini.

„Nije me delegirala ni jedna partija, ja sa njima imam korektan odnos. Profesionalno sam se odnosio prema svima, ne tražim potršku među vladajućom većinom. Do god sam tu, imaću profesionalan odnos prema njima. Ja sam od svih članova poslaničkih klubova većine sam nakon završetka premijerskog sata dobio pozitivne komentare na odgovoru. Glavni razlog za promjenu mišljenja je bila medijska hajka. Ja znam da je moja namjera dobra“, smatra on.

Nije posvađao Vladu sa međunarodnom zajednicom zbog izjava o državnom udaru

„Što se tiče državnog udara ja sam svjestan da će me kritikovati dio javnosti, ja sam jasno rekao svoj stav za koji mislim da je bio moja dužnost.  Neću do kraja reći da je bilo montirano, građani mogu da misle da je stav politički, moja dužnost je bila na to da uputim. Ako nas danas ne brine što je neko nepravedno osuđen, možda svakog od nas to nekad zadesi“, napomenuo je on.

Istakao je da nije posvađao Vladu sa međunarodnom zajednicom, te da ima kontakte sa međunarodnim institucijama.

„Nekad mislim da sam agilniji od ministarstva koje je zaduženo da se bavi time“, dodao je on.

Podsjetio je  na katastrofu u najavi, kada je planirano da se smanji broj poslanika u Skupštini za jedan.

„Ja sam tad obavijestio međunarodnu javnost da to ne smije da se desi i to se nije desilo. Ne vidim da je Crna Gora posvađana sa međunarodnom zajednicom“, ponovio je on.

Kako je podsjetio, on je posle neuspjelog izbora Vrhovnog suda u Sudskom savjetu radio sa pravnicima da se pripremi Zakon o sudovima, kako bi Vrhovni sud sada slao najmanje tri kandidata za izbor.

Jednako prema svim vjerskim zajednicama

Što se tiče odnosa prema vjerskim zajednicama napomenuo je da iako je Srbin i pravoslavac, njegov resor će sve tretirati jednako.

„Jasno će biti određena pravedna pravila, jednaka za sve koja bi eliminisala da vjerske zajednice imaju bilo kakav sukob. Sve će biti jasno i transparentno“, kazao je on.

Leposavić je istakao da je u planu Nacrt zakona o amnestiji za lica koja su neosnovano zakonski kažnjavana tokom litija.

„Svim ljudima koji su se susretali sa policijskom brutalnošću, kojih nije malo, će na odgovarajući način Vlada i država pokazati da o njima brine“, dodao je.

Temeljni ugovor sa Srpskom pravoslavnom crkvom

„Mi smo u timu gdje su bili predstavnici Ministarstva i Vlade se sreli sa predstavnicima SPC i usaglasili taj tekst. To je sporazum koji je i ranije predlagan, malo korigovan i u tom smislu taj posao je završen. To se desilo prije mog razrješenja. Jasno je da ugovor sklapaju predsjednik vlade i patrijarh, naravno da oni mogu da ovlaste druga lica, ali ja o tome ne polemišem to je između predsjednika Vlade i vrha crkve da dogovore modalitet“, kazao je on.

Leposavić je napomenuo da je nepotrebno i da ne postoji pravna obaveza da se u Skupštini ratifikuje Temeljni ugovor.

„U slučaju SPC i Islamske zajednice nema potrebe da se ugovor ratifikuje u parlamentu. Ne vidim da je to potrebno, ta tema je suvišna. Stvoreni su svi uslovi da se ugovor sa SPC potpiše“, uvjerava on.

 

 

Tagovi