Potpredsjednik Vlade Dritan Abazović je komentarišući odnose između Vlade i valadajuće većine kazao da trenutno ima osjećaj da su kao rogovi u vreći, a da je on ta vreća. Preme njegovoj ocjeni predsjednik Crne Gore Milo Đukanović je time što je Zakon o državnom tužilaštvu, koji su poslanici danas ponovo izglasali, vratio Skupštini na ponovno odlučivanje pokazao da nije spreman da se suoči sa pravdom. Abazović je to saopštio večeras u emisiji “U žiži” na A1 TV.

Odgovarajući na pitanje da li može doći do smirivanja situacije na relaciji Vlada – parlamentarna većina, Abazović je rekao da daje sve od sebe da se kohezija ojača.

“Pokušavam da ličnim kontaktima i prijateljskim odnosima sa ljudima u državnom parlamentu objasnim potrebu veće kohezije. Uloga parlamenta je mnogo poboljšana, ali moramo imati veću odgovornost za ono što radimo. Državni budžet je trebalo usvojiti dosta ranije”, istakao je Abazović.

Prema njegovim riječima poslanici moraju da razumiju da neke stvari ne mogu da odlažu u beskraj.

“Imam osjećaj da smo kao rogovi u vreći, a da sam ja vreća. Apel je da budemo odgovorniji u narednom periodu”, poručio je Abazović.

Komentarišući optužbe lidera Pokreta za promjene Nebojše Medojevića o švercu cigareta, Abazović je kazao da je to jedna od složenih operacija na kojoj radi Vlada.

“Onog organizovanog šverca kojeg je nekad bilo sigurno nema i tu postoji saradnja sa snažnom stranom službom na čijoj se teritoriji prevoze švercovane cigarete. I njihov interes je veliki da se taj problem suzbije. Bojim se kad izađemo sa podacima da ćemo vidjeti da je to obim koji je nevjerovatan vezano za izgubljen novac u Crnoj Gori kroz šverc cigareta”, rekaoje Abazović.

O tužilačkom zakonu

Predsjednik Crne Gore je time što je Zakon o državnom tužilaštvu, koji su poslanici danas ponovo izglasali, vratio Skupštini na ponovno odlučivanje pokazao da nije spreman da se suoči sa pravdom, rekao je potpredsjednik Vlade u emisiji “U žiži” na A1 TV.

On smatra da je to tragična činjenica.

“Ništa se neće završiti ako taj zakon ne zaživi. Uložili smo velike napore u komunikaciji sa Venecijanskom komisijom, ubjeđivali smo međunarodnu zajednicu i učinili sve da kažemo da ne može da isporučimo rezultate ako ne napravimo promjene u tužilaštvu”, rekao je Abazović.

Prema njegovim riječima DPS je preko lobista i svojih kanala, pokušao da pokaže ovo kao entievropsku priču.

“Ovo je zakonsko rješenje koje može da nam bude od ogromne koristi u narednom periodu”, istakao je Abazović.

Kako je naglasio, sada slijedi popunjavanje Tužilačkog savjeta, “treba da dovedemo ljude od integriteta”, i dodaje da očekuje da će taj posao biti gotov početkom septembra.

“To podrazumijeva i izbor v.d. vrhovnog državnog tužioca. Želio bih da nađemo osobu koja bi mogla da bude u punom mandatu VDT”, poručio je Abazović.

Ističe da je veliki fan “pravih akcija”, i poručuje da bi izveli prave akcije koje ljudi očekuju, moraju da imaju dobre pripreme.

“Moramo biti sigurni da će optužnice koje bi podigli biti održive. Crnoj Gori treba neki Falkone, rumunska tužiteljka, neko ko će biti spremna da na neki drugi pozitivan način promijeni crnu Goru i uvese dozu odgovornosti u javno djelovanje. To nije lov na vještice, nego vrlo edukativno”, kazao je Abazović.

Povodom današnjeg premijerskog sata, Abazović je komentarisao da nije pristalica sukoba vladajuće većine sa Vladom.

“Mislim da je građanima previše svađa i nerazumijevanja. Oni žele da vide mir, tolerantnost i rezultate. Razumijem da je ovo plod političke borbe, ovo je sve trening za demokratiju. Pozivam kolege da se suzdržimo od teških riječi”, rekao je Abazović.

Poručuje da će tenzije splasnuti nakon što budemo imali uspješnu turističku sezonu.

Abazović je istakao da Zakon o porijeklu imovine treba donijeti što prije, ističući da bi to bila velika pomoć u borbi protiv korupcije.

“Kada je u pitanju Zakon o lustraciji, sa njim će biti veći problem. Mislim da ne može biti toliko prioritetan. Razlog je jednostavan, komparativna praksa u zemljama EU i zemljama koje nisu u EU , pokazuje da je taj zakon pravio dosta problema. Dešavalo se da su ljudi sličnih imena i prezimena bili šikanirani i sa tim se mora biti oprezan”, rekao je Abazović.

On je istakao da ruka pravde može stići do svih, ali da to iziskuje ispunjavanje određenih procedura.

“Vlada je spremna da ide na ‘glavu hobotnice’”, poručio je Abazović povodom borbe protiv organizovanog kriminala.

Dodaje, da se sprema sektor za koji je on odgovoran, ali ne može da kažem da su druge institucije spremne.

“Pipci te hobotnice su dalekosežni, a neki su prekinuti”, ističe Abazović.

On je naglasio da, sve što se bude moglo potkrijepiti dokazima, Vlada neće čekati drugu priliku.

“Cijena koju treba da platimo neće biti jednostavna i ne mogu da je proračunam. Lično sam spreman da podnese svaku cijenu”, kazao je Abazović i dodao da ovo treba biti Vlada žrtve.

On je poručio da nema snažnog organizovanog kriminala koji nije povezan sa političarima.

“Oni imaju svoje pipke i kod političara, i u sudstvu i parlamentu. I mi od svega toga treba da se oslobodimo”, rekao je Abazović, i ističe da očekuje i da ga u ovom procesu druge kolege isprate.

Prema njegovim riječima samo očekuje da ne odmažu.

“To je jedini apel. I ako prepoznam bilo koga da ciljano odmaže moraću ga prozvati. I ne zanima me da li je to sudija, policajac, ministar, političar”, poručio je Abazović.

Komentarišući prijetnje koje dobija, on je naglasio da nema namjeru da pravi od sebe žrtvu.

“Dobio sam puno prijetnji nakon 30. avgusta. To je cijena koju morate da platite za posao koji radite. Ako neko misli da će takvim vidom djelovanja umanjiti moje aktivnosti, to se neće desiti”, rekao je Abazović.

Poručuje javno da je to uzaludan posao, i da će morati da nađu neki drugi način da ga u tome spriječe.

Spreman je, kaže, da ide i na Mila Đukanovića, ali dodaje da neće da optužuje ljude bez dokaza.

“Ali ako neko misli da treba da nam se desi ‘Koverta’, i da imate tužioca koji neće njega da pozove da da izjavu, a nas pozivaju svaki čas za svakakve gluposti to može da se nastavi, ali ćemo se svim sredstvima boriti protiv toga. Brojne afere koje se odnose i na predsjednika države mora da dobiju svoj epilog”, kazao je Abazović.

Vrijeme pred nama, kako kaže, mora biti vrijeme ispitivanja da bi Crna Gora skinula teret nepravde i afera koje nosi iz prošlosti.

Potpredsjednik Vlade smatra da nosi “najteži krst” za sve što je urađeno u prethodnom periodu.

“Imam vjeru da procesi u Crnoj Gori idu u pravom smjeru”, poručio je on.

Povodom napuštanja pojedinih članova Političkog savjeta GP URA, među kojima je Žarko Rakčević, Abazović je rekao da njihovim ličnim relacijama ne vidi ništa sporno.

“Mi možda vidimo procese u Crnoj Gori na različite načine. To smatram demokratskim. Što se mene tiče, zahvalan sam im na svemu što su uradili za URU. Članovi savjeta su dali veliki dobrinos, ali da ne bi bilo pogrešne informacije – to nisu članovi partije”, kazao je Abazović.

Kako ističe, Rakčević je bio jedan od osnivača i prvi predsjednik URE i njegovi stavovi su bili afirmativni i važni i vrlo mu je zahvalan na tome.

Abazović dodaje da će URA više ići ka zelenim partijama.

“Mislim da ćete se iznenaditi sa par novih ljudi koji bi trebalo da budu u vrhu partije. Moramo da idemo na osvježenja, politika je veliki maraton. Ponekad dođe do zasićenja”, kazao je Abazović.

On smatra da nije bilo odstupanja od dogovora, već da se sve dogovaralo na sjednicama organa partije.

Komenatrišući odluku premijera Zdravka Krivokapića da zatraži ostavku ministra pravde Vladimira Leposavića, kao i poruku da će ministar ekologije, prostornog planiranja i urbanizma Ratko Mitrović ostati u Vladi Crne Gore, Abazović je kratko odgovorio: “Moramo stati iza svojih odluka. To važi i za premijera”.

Abazović očekuje da će u junu biti u zvaničnoj posjeti Beogradu, ističući da će rado otići tamo.

” Crna Gora treba da pošalje novog ambasadora u Srbiju”, naveo je Abazović i poručio da “moramo pokušati da relaksiramo odnose i svedemo ih na prijateljsku mjeru”.

Ističe da ova Vlada ne želi neprijateljske odnose, naročito ne sa susjedima.

On je rekao da strane ambasade mnogo manje utiču na Vladu, nego što se govori.

“Smatram da uloga nekih ambasada je vrlo konstruktivna. Ali Crna Gora suvereno donosi odluke i građani ne treba da brinu”, rekao je Abazović.

Prema njegovim riječima preuveličana je priča oko smjene direktora škola.

“Imamo izuzetno politizovano školstvo, naročito u posljednjih 10 godina. To moramo da mijenjamo”, istakao je Abazović.

Tagovi