Portal IN4S je, zahvaljujući pouzdanom izvoru, došao u posjed autentične dokumentacije koja ukazuje na veliku prevaru od strane bivšeg režima u poslu sa poludragim kamenjem (tzv. opalima).

Naime, prema kazivanju  izvora, tokom 2011. godine Robert Fanjek i Entoni Strelinski, trgovci opalima kontaktirani su iz Crne Gore preko Fanjekovog rođaka koji ima porijeklo iz Nikšića, i informisani su da u Crnoj Gori postoji kupac za veću količinu opala.

Garancije su dobili sa najvišeg nivoa u Crnoj Gori. Sklopili su Ugovor sa Branom Čupićem, o zastupanju i o sređivanju papirologije u slučaju da se prodaja realizuje na teritoriji Crne Gore.

Njihovom dolasku, kako tvrdi izvor portala IN4S, prethodila je posjeta ljudi koje je Brano Čupić poslao da se uvjere da ovi trgovci zaista imaju tu količinu opala, raspoređenih u 7 kolekcija.

Kao što se možete vidjeti sertifikati opala glase na ime vlasnika. Između ostalog, u kolekciji je NAJVEĆI OPAL na svijetu. Na garancije „ljudi sa vrha“, gospoda Fanjek i Strelinski prijavljuju opale na carini u Cirihu i 28. septembra 2011. godine kreću za Crnu Goru.

Po dolasku na aerodrom Podgorica sačekao ih je Brano Čupić sa dva carinika. Odmah po dolasku Brano Čupić im je uzeo dvije torbe (ukupne težine 35kg!), zaobišli su carinu (bez ikakve kontrole) i uputili su se ka njegovom hotelu. Tada su opale vidjeli pretposljednji put, jer ih je on, kako je istakao izvor, „zavlačio“ pričom o dolasku kupca par mjeseci.

Sve vrijeme oni su bili njegovi gosti u hotelu. Opali su bili u sefu u hotelu, kao i u sefu Atlas banke. Na kraju im je priprijećeno da ćute ili neće izaći živi iz Crne Gore. Oni su slučaj prijavili policiji 13.03.2012. godine svjesni da od prodaje nema ništa.

Policija je zaplijenila veći dio opala u akciji 15.03.2012. godine.

Kako policija i tužilaštvo nemaju mogućnost čuvanja te vrijednosti, sve su predali u Centralnu banku Crne Gore. Policija je protiv njih trojice (čak i njih dvojice koji su prijavili krađu!) pokrenula ekspresni postupak oduzimanja sredstava koji je završen 19.09.2012. godine!

Interesantno da se neki postupak „zaštitne mjere – oduzimanjem“ završi tako brzo! Obično traju po par godina, kazuje naš izvor i dodaje da nijedan od ovih dokaza nije uvršten u dokazni materijal slučaja! Oni su kažnjeni za carinski prekršaj po 4.000 evra, a sredstva su stavljena na raspolaganje Upravi za državnu imovinu!

Ekspresno, zar ne? – zapitao se izvor…

Na žalbi koji su njih dvojica podnijeli 2017. godine na ročištu se nije pojavila njihova advokatica (jer joj je prijećeno da to ne smije da uradi).

Sad se imovina vrijednosti između 1,5 – 2 milijardi evra nalazi u sefu Centralne banke Crne Gore nelegalnom odlukom Suda.

Interesantno, najveći opal koji imaju u kolekciji je CRNI OPAL (na tržištu se najviše cijeni) u vrijednosti od 30.000 karata, da se jedan karat tog opala prodaje između 15-18.000$. Izračunaj vrijednost! Interesantno je da je Uprava za imovinu odbila da mi da informaciju da li je ova imovina upotrebljena u neku svrhu. Poslednji put ove opale gospodin Fanjek vidio je 2017. godine u pripremi slučaja za žalbu, kada su mu dopustili da ih vidi na svega par minuta.

Nedovoljno da uporedi stvarnu kolekciju sa onom koja je zaplijenjena. Ovih dana sam dobio mejl od Uprave za zaplijenjenu imovinu da su ti opali i dalje u Centralnoj banci Crne Gore, poručuje izvor IN4S-a.

Na osnovu dokumenta u koji smo imali uvid, a koji je potpisao lično Duško Marković, uz odgovor od strane jedne od Vrhovnih državnih tužilaca, Ranke Čarapić, vidimo da gospođa Čarapić priznaje da je prekršila Zakon, tj. pokrenula carinski postupak 61 dana od dana oduzimanja robe – što je protivzakonito.

Činjenica je da su svi najveći organi države bili obaviješteni o slučaju. Na kraju, nijedan carinik nije bio priveden na saslušanje, podsjeća izvor IN4S.

On navodi da, ukoliko Robert Fanjek pokrene postupak protiv Crne Gore (što je već u toku), to može napraviti veliku štetu po budžet Crne Gore. Ukoliko do toga ne dođe, slijedi nam dug i mučan proces koji će na kraju koštati Crnu Goru otprilike oko 200-300 miliona dolara samo na kamatama za propuštenu dobit.

Robert Fanjek je, prema saznanjima  izvora, par puta u zadnjih nekoliko nedjelja „upozoravan“ da ni po koju cijenu ne pokreće postupak. Razlog za to leži u garancijama koje je Centralna banka davala za neke privatne firme preko ovih opala. Pad tih garancija mnoge ljude bi poslao u zatvor! Fanjek je morao da promijeni lokaciju iz bezbjednosnih razloga, jer niko ne želi da ga zaštiti. Niko iz nove Vlade ne obraća pažnju na ovaj slučaj, upozorava  izvor.

Izvor: IN4S

Tagovi