Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić obraća se večeras građanima zbog krize u svijetu, izazvane izazvane sukobom u Ukrajini.

On je istakao da kriza u Ukrajini na dramatičan način pogađa građane Srbije.

-Večeras ćemo predstaviti mere koje ćemo preduzeti kako bi zaštitili naše građane. Ali ono što nije lako objasniti je veza politike i ekonomije i pritisci kojima smo izloženi – rekao je Vučić.

On dodaje da je cio svijet postao drugačiji za samo tri dana, i da više ništa nije isto.

– Sve ono što smo živjeli do juče odjednom više ne liči na ono kroz šta prolazimo danas. Dogodile su se tektonske promene na svjetskoj političkoj sceni. Neki to nazivaju novim svjetskim poretkom ili odupiranju istom. Srbija se nalazi u izuzetno teškoj situaciji, i danas više nego ikada svijet ima manje razumijevanja za našu poziciju – dodao je predsjednik Srbije.

Vučić je kazao da je u prethodnih 48 sati bio u kontaktu sa predstavnicima vodećih zapadnih zemalja.

– Lično sam razgovarao sa predstavnicima SAD i EU, sa Ursulom fon der Lajen, sa predsjednicima Francuske, Nemačke. Razmjenjivao sam poruke sa šefovima Evropskog savjeta, o našim glasanjima i svemu drugom. Srbija je suočena sa ogromnim pritiskom, i to više nije pitanje da li vi kao pojedinac možete da izdržite. Ali suočeni smo sa time da niko ne želi da čuje o tome šta se nama dešavalo 1999. godine, i jasno vam je koliko smo u teškoj situaciji – rekao je on.

Predsjednik Srbije se zahvalio predstavnicima EU na korektnosti i tome što su željeli da ga saslušaju, i primjećuje da javno mnjenje zapadnih zemalja traži najoštriju osudu.

– Srbija se danas na sjednici UN pridružili osudama napada na Ukrajinu. Mi smo rekli da to nije prvi napad na teritoriji Evrope, mi to nismo mogli ni smjeli zbog istorije da prećutimo. U tekstu se ne pominju bilo kakve sankcije, ali svakako sa naše strane je veoma važno da osudimo urušavanje teritorijalnog integriteta bilo koje zemlje – kaže Vučić.

On dodaje da je ovo tek početak, i da će pritisci na našu zemlju biti ogromni u narednom periodu, i da ćemo prisustvovati potpunom rušenju međunarodnog poretka.

– Jutros u 6.38 sam završio razgovore sa evropskim i svetskim zvaničnicima. Očekujem da u narednom periodu da ima nekoliko političkih zamki za Srbiju. Videli ste da neki ljudi u regionu rade sve da bi srušili Srbiju. Videli ste da su Albanci uputili zahtev da postanu članica NATO-a, i da su dobili podršku Turske. Mogu da predvidim da će neka od sledećih inicijativa biti isključenje Rusije iz UN. Već vidim inicijative u određenim zemljama – rekao je predsjednik Srbije.

Vučić očekuje da će Srbija u narednom periodu imati nekoliko političkih zamki za Srbiju.

Kako kaže, u narednom periodu na osnovu člana šest zapadne zemlje planiraju izbacivanje Rusije iz UN, i da će potom uslediti pritisci na Kinu da odustane od Rezolucije 1244.

-Planiraju da izbace Rusiju iz UN, posle toga ostaje pritisak na Kinu, da dođe do promjene Rezlolucije 1244, posle toga mi više nemamo pravni osnov po kom bi se pozivali na međunarodno pravo, a zatim slijedi priznanje NATO i EU zemalja, koje to nisu uradile, Kosova. To je ideja Albanskih lobista. Ne isključujem tu mogućnost – govorio je Vučić.

– Srbija je u prethodnim danima čuvala svoju poziciju, i od ukupno 13 akata glasali smo za 4 akta, za 9 nismo mogli da glasamo, pošto su u pitanju deklaracije o uvođenju sankcija ruskom bankarskom sektoru. Ili uvođenju sankcija Putinu i Lavrovu. Pridruživali smo se u svakom trenutku kada je bilo pitanje osude rušenja teritorijalnog integriteta – dodao je predsednik.

Vučić je naglasio da će ekonomska pozicija Srbijas biti još teža.

– Mi smo danas cio dan radili, nas desetak, na pripremi cjelokupnog plana i programa, i radićemo i dalje. Događaju se nevjerovatna čuda na svjetskom tržištu. Cijena nafte je prešla 112 dolara po barelu. Razlika je od 93 dolara do 112 dolara za samo 15 dana. Razumijete li o kakvim skokovima govorimo. To su enormni skokovi, i biće posledica po nas. Mi smo danas formirali devet ili deset timova. Jedan će pratiti situaciju sa naftom i naftnim derivatima. Još jedan tim formiran je i za gas. Cijena gasa je danas otišla u nebesa, i to upravo zbog toga što je Njemačka počela da kupuje hitno velike količine – rekao je on.

Vučić je potom kazao i da je posebno zabrinjavajuća strahovita cena uglja, za koju će biti formiran poseban tim.

– Posebno ćemo se baviti ugljem i uvozom naftnih derivata. Danas smo naručili 30.000 tona mazuta od Azerbejdžana, kako bismo obezbijedili rad termoelektrana. Sve to naravno moramo da platimo. Što se nafte tiče, preduzeli smo mjere, pričali smo sa rukovodstvom NIS-a. E sada tu postoji problem, pošto je većinski vlasnik NIS-a Gazprom. Za sada sankcije ruskom energetskom sektoru nisu najoštrije, ali se situacija mijenja iz časa u čas – kaže on.

Vučić je rekao da nije spreman da nacionalizuje rusku imovinu u Srbiji, i dodaje da u nekim zemljama neki oduzimaju ruske škole i vrtiće.

– Ako neko proba da im ograniči poslovanje, razgovaraćemo sa njima da nađemo neku fer cijenu. Što se tiče uglja, cena je skočila nevjerovatno. Prije 15 dana cijena uglja je bila 190 dolara po toni, a sada je 420 dolara po toni. Vidite i kako skače cijena struje. Ne za građane, već tržišna, to država uzima na sebe. Cijena struje je skočila sa 139 evra po megavat satu na 362 evra – kazao je on i dodao:

– Apsolutnu likvidnost imamo, imamo novca zahvaljujući tome što su građani razumjeli šta nam je činiti u prethodnom periodu. Zlata imamo sve više, i kupićemo ga po najpovoljnijim cijenama. Tražio sam Kinezima da nam daju tri odsto niže od najniže cene. Građanima želim da kažem da je naš bankarski sektor sto odsto siguran, i bilansi su očišćeni od problematičnih kredita – rekao je Vučić.

On kaže i da je država izvela poslednje operacije sa Sberbankom, koju je kupila domaća AIK banka, i da građani tu neće imati nikakvih problema.

– Nikakvi problemi se neće preliti na domaće tržište. Do sada smo sačuvali kurs dinara. Devizne rezerve su 15.6 milijardi evra, a vrednost rezervi zlata nam raste, upravo zato što cena nastavlja da raste. Prva dva meseca ove godine imali smo odličan priliv stranih direktnih investicija. Ono što želim da vam pokažem je čikaška berza pšenice. Cena je otišla sa 292 dolara po toni na 368 dolara po toni za manje od 10 dana. Sa 257 na 292 raste cena kukuruza. Naša produknta berza malo sporije primećuje takve promene, ali i kod nas cene pšenice i kukuruza strahovito rastu – rekao je predsjednik Srbije.

Predsednik je rekao da neće govoriti o strančarenju i političkim strankama večeras.

– Međunarodno pravo je postalo oksimoron u savremenom svetu. Pa niko ga nigde ne poštuje. Uvek su svi licemerni do te mere. Srbija poštuje i još par zemalja. Koga briga za međunarodno pravo, sem nas malih koji spas vidimo u tome. A ove velike. Ajde nemojte. Ne mogu da se pravim da sam budala i pričam o tome, u ovakvim uslovima gde se sve ruši, gde samo čekate da li je razarač ušao u Tajvanski moreuz, ili je neki treći ušao na neku drugu teritoriju – kazao je Vučić.

Predsednik je ponovio, odgovarajući na pitanja novinara, da će izbegavati bilo kakvu nacionalizaciju ruske imovine, ali da će pratiti kako se situacija odvija.

– Naše rafinerije rade perfektno, mi nemamo nikakav problem. Ako nešto ne podnosim u svetu to su nacionalizacije i konfiskacije, sa čim smo se suočavali posle 1945. godine. Dakle u ovom trenutku ne razgovaramo o bilo čemu sličnom. Ukoliko bi došlo do poremećaja na tržištu, našli bi rešenje tako da ne povredimo ruske privrednike – ističe on.

Vučić je rekao da je imao pristojan razgovor sa Ursulom fon der Lajen, ali da su neki drugi pominjali „svakakva čuda“.

– Isto kao kada se čovek nađe u teškoj situaciji, pa se svi, pobično oni najgori, sjate da iskoriste to. Tako je i u međunarodnim odnosima. Čuli ste danas Incka i Švarcšilinga. Ne pada sneg da sakrije breg, već da svaka zver pokaže svoj trag. Oni su tražili da se Srbiji oduzme status kandidata. Više ništa u ovakvom svetu ne isključujem – rekao je predsednik.

On dodaje da je na raspolaganju onima koji žele da izvrše pritisak na nas sve – od Kosova do investicija.

– Ali to nisu radili Ursula fon der Lajen, ni Šarl Mišel. Oni su me saslušali, i mnogo hvala što su me saslušali. Sve svoje muke mislim da sam joj izgovorio. Ne znam koliko nam je pomoglo, ali sam bar dušu spasao – rekao je predsednik.

Jedina smo zemlja u Evropi koja nije uvela sankcije Rusiji

Vučić je pričao i o odnosu sa Ruskom Federacijom i pritiscima na Srbiju.

– Što se tiče Ruske Federacije, pa sa ovim što je urađeno u BiH, mi smo jedina zemlja u Evropi koja nije uvela sankcije Rusiji. Ako su naši ruski prijatelji ljuti zbog toga na nas, onda šta da radim. A naša pozicija ni za tri, četiri ili pet dana neće biti bolja. Zato što niko neće da razumije, ni da sluša o 1999. godini, o Kosovu. To je za njih završena priča. A zamislite sve ovo što smo radili i gradili, da nam kažu: „E više sjutra nema fabrika kod vas“ – kazao Vučić.

On dodaje da su i Amerikanci saslušali sve što je imao da im kaže, i da se nada da će ovo ludilo da prođe, ali da se plaši da neće.

– Svega četiri zemlje bile protiv osude Rusije u UN: Sjeverna Koreja, Bjelorusija, Sirija i Eritreja. Mi sami sebi moramo da čuvamo leđa, i da volimo Srbiju više nego ikada. Mi moramo da sačuvamo mir. Ne smiju naša djeca da idu u skloništa, naši ljudi moraju da žive sa boljim platama i penzijama. Ovih nekoliko dana sam se osjećao kao lider slobodne i slobodarske zemlje. I mi to možemo, dobro smo se pripremili. U dobrom nam je stanju zemlja, domaćinski čuvana. Ima dosta i u slamarici. Dobra nam je država, a ja se nadam da neće sve ovo predugo trajati. Mi smo dali sve od sebe – rekao je on.

Ministarstvo spoljnih poslova je pripremilo protestnu notu zbog Erdoganove izjave o Kosovu

Vučić je rekao da je osuda narušavanja teritorijalnog integriteta važna, iako to nekima ne znači ništa.

– Ministarstvo spoljnih poslova je pripremilo protestnu notu za Turkije, pošto se danas više ne zovu Turska. Da li ćemo je uručiti donijećemo odluku večeras. A svakako to ne doživljavamo kao prijateljski potez. Erdogan je rekao da je samostalno donio odluku, ne pitajući nikoga, da podrži ulazak tzv. Kosova u NATO… Bolje da prećutim… Samo tu kada pogledate šta nas udara sa svih strana, ovaj naš mali čamac, izdržaćemo sve. Hoću da se zahvalim i ljudima koji ne traže razlog da napadaju svoju zemlju u ovakvoj situaciji, i hvala svim ljudima. Izdržaće Srbija sve ovo, i nastaviće da pobjeđuje – zaključio je Vučić.

(Novosti online)

Tagovi