Prema istraživanju koje je rađeno od 23. februara do 2. marta, naprednjaci bi na parlamentarnim izborima osvojili 53,4 odsto glasova. Time bi vladajuća stranka zadržala visok rejting koji održava već godinama.
– Dešavanja u Ukrajini još se nisu odrazila na istraživanja, ne vidi se efekat, a pitanje je da li bi uopšte imala uticaja. Svakako da je ono što se događa u toj zemlji temu izbora stavilo u drugi plan. U ovakvim prilikama, ljudi preferiraju stabilnost. Ko od političkih aktera bude ostavio takav utisak, mogao bi da profitira. SNS je i dalje ubedljiva – navodi za “Blic” Vladimir Pejić, direktor Agencije „Faktor plus“.
Koalicija oko Stranke slobode i pravde i Narodne stranke, prema istom istraživanju, nalazi se na 14 procenata podrške.
– Ovo je solidan rezultat. Njihov problem može biti to što su slabo vidljivi, a kampanja je praktično u finišu. Previše su tihi i tu nije stvar u tome da ih nema u medijima, već je utisak da se svesno ne oglašavaju, jer bi eventualno nekim svojim stavovima o pojeidnim osetljivim pitanjima mogli sebi da naprave problem – objašnjava Pejić.
U poslednjem istraživanju Socijalistička partija Srbije je mjerena u koaliciji sa Jedinstvenom Srbijom Dragana Markovića Palme, što do sada nije bio slučaj.
– Ova koalicija izmjerena je na 10,1 odsto podrške. SPS je stranka koja možda, uz desno orijentisane partije, najviše profitira iz dešavanja u Ukrajini. Dačić je imao nekoliko vatrenih govora koji mogu da prijaju uhu jednog broja birača koji su nacionalno i proruski orjentisani – kaže Pejić i navodi da je to retorika na kojoj je SPS i ranije profitirao.
Na četvrtom mjestu po snazi nalazi se lista “Moramo”, koja osvojila pet procenata podrške da se izbori održavaju u nedelju.
– Najjači su svakako u Beogradu, odatle crpe najviše glasova. Malo je nezgodna bila ta promjena naziva njihove koalicije. Ne kažem da je loša, ali su ljudi navikli na Ne davimo Beograd. U Srbiji se slabo za njih čulo, tako da procenat nije ni blizu onog koji imaju u glavnom gradu – ističe Pejić.
Ostale tri liste koje bi prešle cenzus su desno orijentisane – NADA (DSS, Za Kraljevinu Srbiju) koja bi osvojila 3,9 odsto, Zavetnici su na 3,6 i Suverenisti 3 procenta glasova. Interesantno je da su Dveri ispod cenzusa, iako ih mnogi percipiraju kao jednu od najjačih desnih stranaka.
– Tu je čitava grupa stranaka oko cenzusa. Svi zajedno bi imali znatan broj glasova, ali podijeljeni nisu toliko snažni. Postoji mogućnost da neko od njih iznenadi i povuče najveći broj glasova. Dešavanja u Ukrajini strankama ovog spektra idu na ruku – kaže sagovornik „Blica“ i naglašava da su i Dveri zabeležile manji rast.
– Suverenisti znaju da iznenade i uvek su nezgodni za istraživače, videćemo hoće li tako biti i ovog puta – ističe Pejić.
Posle dugo vremena, u istraživanju se našla i Socijaldemokratska stranka Borisa Tadića.
– Duško Vujošević je veliko iznenađenje i adut, ali prije svega za Beograd. Tim potezom, ali i poslednjim nastupima Tadić pokazuje energiju i da je politički i dalje živ. Vrlo je aktivan, nedostaje mu malo koalicionog potencijala da bi mogao i preko 3 procenta – zaključuje Vladimir Pejić.
(Blic)


To mora da je borbina i informerova procena.Ovo je laz,srbi idu za Bogom a ne djaolom !
Mislio sam da u Srbiji ima manje idiota 14% je stvarno puno.