Predsjednik Aleksandar Vučić gostuje u emisiji „OKO“ na prvom kanalu Radio Televizije Srbije.

Vučić je na početku emisije podsetio da je on jedini predsjednički kandidat koji nije gostovao na javnom servisu. Potom je pričao o sastanku sa novim američkim ambasadorom.

– Vrijeme ćemo pokazati kako ćemo prevazilaziti razlike po pitanju Kosova i Metohije – rekao je on.

Predsjednik podseća da Srbija ima dobre odnose i sa Rusijom i sa Ukrajinom, i kaže da bi volio da Beograd bude manje bitan.

– Želim da čuvamo sebe, svoj mir. Da pričamo o fabrikama, napretku ekonomije, o školama i bolnicama, a ne o sopstvenoj veličini i o tome da rješavamo Siriju i Avganistan. Nema sumnje da će na ekonomiju uticati situacija u Ukrajini, ali pametnom politikom možemo napredovati – rekao je on.

Vučić ističe da je tačno da će mnogo toga zavisiti od situacije u Ukrajini, ali i da je srećan što je Srbija pokazala odgovornošću da umije da poštuje međunarodno javno pravo.

– Uvijek možemo da kažemo da imamo mudrosti i da smo principijelni, ali i da nećemo učestvovati u histeriji. Poslednja vijest je da smo dostigli rezerve gasa od 100 miliona kubnih metara. To je malo, idemo na to da napunimo do vrha naš dio, od 450 miliona kubnih metara, što je dovoljno za gotovo 40 dana zimi, da ništa nemamo- rekao je Vučić.

On kaže da možemo da postignemo dobru cijenu gasa, i da treba da radimo na diversifikaciji izvora gasa, ali da u ovom trenutku 100 odsto zavisimo od ruskog gasa- ne samo ljudi, već i naša privreda.

– Hrvati su se prvo radovali misleći da će da napakoste Srbiji, a onda su shvatili da će „Janef“ da propadne. Mi smo u kontaktima i sa Ursulom fon der Lajen, i ljudi mogu da budu bezbrižni – dodao je Vučić.

Predsjednik kaže da je Srbija po pitanju sankcija Rusiji izašla sa principijelnim stavom, i da smo promišljeno reagovali.

– Da li će biti različitih pritisaka, ne sumnjam da hoće. Srbija je ozbiljna država, i Srbija će u skladu sa tim reagovati – kazao je on.

Vučić je rekao i da je imao dobar i korektan sastanak sa Analenom Berbok, koji nije bio lak. Na pitanje da li će doći do promjene spoljnopolitičkog kursa Srbije, rekao je Vučić.

– To zavisi od njih, ja mislim da je u obostranom interesu da napredujemo na putu ka EU, ali mi nismo zemlja članica i ne moramo da se povinujemo svemu. Kao što je Šolc rekao da ne mogu da prežive bez ruskog gasa, onda moraju da razumiju jednu malu Srbiju. Srbiju koju nije bombardovala Rusija, već 19 drugih zemalja. Ja sam to rekao i gospođi Berbok, nadam se da je razumjela – dodao je predsjednik.

On kaže da se traži rješenje za NIS, i da 15. maja, ako se ništa ne promijeni, Srbija neće moći da uvozi naftu.

– Razgovarali smo i o otkupljivanju NIS-a, i nastavićemo da razgovaramo. Najvažnije je da ljudi ne moraju da brinu. Riješićemo te probleme, i pitanje nafte i pitanje gasa – naveo je Vučić.

On kaže da ima tremu pred izbore, i to najveću do sada, a onda je reagovao i na pisanje opozicionih medija.

– Vidio sam da neki izmišljaju da pravim spotove za drugi krug, to je laž. Ja bih bio tužan ako ne osvojimo 60 odsto. Ne bih mogao da kažem da sam ostvario sve što sam želio. Ako niste u stanju da sebi podižete lestvicu i od sebe tražite više, onda uspjeh nećete ni postići. Svi koji su dolazili kod vas, u ove bezbrojne debate, svi su uvijek vodili kampanju protiv jedne stranke, a mi nismo niokome loše govorili – rekao je on.

Vučić dodaje da je izabrao put zato što je mnogo urađeno za ovu zemlju, i da se gradi 30 bolnica ili su već izgrađene.

– Miloš Veliki će biti do Požege. Grdeličku klisuru, dionicu kod Vladičinog Hana. Nastavljamo da radimo brzu prugu do Subotice, a radićemo i do Niša. Kreće gradnja velikih stadiona, metro i linijski park u Beogradu. Promijenili smo lice Srbije, i naša energija i strast zaslužuju povjerenje – rekao je predsjednik Srbije.

Vučić kaže da će razgovarati sa dosadašnjim koalicionim partnerima, ali i sa drugima.

– Koliko god su vodili prljavu kampanju, nije bilo stvari koju nisu izmislili. Snimali su neke intervjue pre šest mjeseci sa ljudima iz podzemlja. Umjesto da su obavestili Tužilaštvo. Kada objavimo našu podršku, sve ljekare, naučnike, sportiste, umetnike, oni napišu da sam izmislio. Ja sam donio da pokažem, ovo je potpis Nikole Jokića. Svojeručno potpisao u Denveru 14. 02. 2022. godine – kazao je Vučić, i dodao da se nada da će Jokić igrati za Srbiju.

Predsjednik se zahvalio svima na podršci radu i novim projektima, i da ljudi znaju da će sve što je obećano biti urađeno.

– Ljudi znaju da će prosječna plata biti 1.000 evra, a penzija 500 evra, i da će dolaziti novi investitori. Jedino što me plaši je spoljni faktor, ali ćemo se snalaziti da radimo najbolje za Srbiju. Mi smo jedna od tri zemlje koja je u ovom trenutku u izboru za jednu od najvećih fabrika automobilske industrije. To bi bilo desetine hiljada zaposlenih. Imamo jednu kompaniju za privlačenje investitora, i to bi potpuno promenilo našu zemlju. Plate i imidž Srbije bi skočili – dodao je on, i rekao da ćemo za dva do tri mjeseca znati konačnu odluku.

On ističe da je pet godina bio najponosniji čovjek na svijetu, i da ne postoji veća čast i ponos biti predsjednik ove prelijepe zemlje. Predsjednik kaže da neće više biti predsjednik SNS, i da će se demokratski izabrati njegov naslednik u stranci.

– Vjerujem da ćemo i na ovim izborima pobijediti, i to bi bilo prvi put posle Baje Pašića da je neko toliko biran. Za pet godina imaćemo prugu do Subotice, a biće završena nadam se brza pruga do Niša. Imaćemo auto-put i prugu do Crne Gore. Imaćemo preko Toplice auto-put do Prištine i Gračanice. Plate će biti mnogo više. Srbija će biti fantastično mjesto sa mnogo fabrika – rekao je predsednik.

Vučić je govorio o Beogradu na vodi i metrou, rekavši da će tri linije koje se grade pokriti gotovo cio grad.

– To mnogo znači za saobraćaj, ali i za povećanje BDP-a u našoj zemlji. To je nešto što zemlju gura napred i donosi veliku snagu. Želim da se zahvalim svima koji su pokazali hrabrost, mnogi su prošli kroz toplog zeca i neće više da ćute. Kada su pravili onakav film o Ljilji Smajlović, Vladiki Irineju i Ani Brnabić, to je strašno. Moj posao je da trpim napade, ali što napadate druge. Zato je naša kampanja bila najčistija, a mogao bih satima da govorim o njima – kazao je predsjednik.

On ističe da je pet godina bio najponosniji čovjek na svetu, i da ne postoji veća čast i ponos biti predsjednik ove prelijepe zemlje. Predsjednik kaže da neće više biti predsjednik SNS, i da će se demokratski izabrati njegov naslednik u stranci.

– Vjerujem da ćemo i na ovim izborima pobijediti, i to bi bilo prvi put posle Baje Pašića da je neko toliko biran. Za pet godina imaćemo prugu do Subotice, a biće završena nadam se brza pruga do Niša. Imaćemo auto-put i prugu do Crne Gore. Imaćemo preko Toplice auto-put do Prištine i Gračanice. Plate će biti mnogo više. Srbija će biti fantastično mesto sa mnogo fabrika – rekao je predsjednik Srbije.

Vučić dodaje da će tek razgovarati o tome ko će biti premijer, i da je ponosan na sve što je uradila Ana Brnabić.

– Šapić će svakako biti gradonačelnik, on ima mnogo energije i želje da uradi dobre stvari u Beogradu – kaže on.

(Novosti online)

 

Tagovi