Nenadić promašio, a Šveđani donijeli prolaz Srbiji

0

Rukometaši Srbije bili su na jedan šut od podviga i trijumfa od četiri gola razlike protiv Islanda, ali se na putu prema drugoj rundi takmičenja ,,orlovima”, činilo se, ispriječio golman Bjorgvin Pal Gustavson koji je u poslednjoj sekundi meča odbranio šut Petra Nenadića sa više od devet metara. Nakon poslednjeg zvuka sirene koji je označio kraj, na semaforu je pisalo 29:26 u korist srpskih rukometaša koji su poslednje atome snage ostavili na parketu ,,Spaladijum arene”. Kako oni nisu uspjeli da naprave čudo, za plasman dalje trebalo im je još veće- da Šveđani ostanu neporaženi u duelu sa favorizovanim Hrvatima. Upravo to se i desilo, uvjerljivom i potpuno zasluženom pobjedom nad domaćinom od 35:31, švedski tim je omogućio Srbiji plasman među 12 najboljih selekcija na šamšionatu i minimum tri susreta sa Francuzima, Norvežanima i Bjelorusima.
U novoformiranoj grupi Francuzi i Šveđani su prenijeli po 4 boda, Hrvati i Norvežani po 2, dok će Srbi i Bjelorusi narednu rundu započeti bez bodova.
Za razliku od prethodna dva susreta u Splitu, puleni Jovice Cvetkovića žustro su otvorili duel sa ,,ribarima” i brzim napadačkim akcijama stigli su do dva gola prednosti (7:5) nakon deset minuta.U tim trenucima se činilo da bi ,,orlovi” već u prvom dijelu igre mogli doći do željene prednosti koja bi im garantovala plasman dalje, međutim, lošu realizaciju igrača više u periodu od 15-og do 20-og minuta Islanđani su iskoristili i preokrenilu rezultat u svoju korist (9:8). Do poluvremena obije ekipe su se smjenjivale u vođstvu, da bi se na odmor otišlo sa neriješenim rezultatom (12:12). Islanđani su u drugom poluvremenu preuzeli kontrolu na meču i u 42-om minutu poveli sa, činilo se nedostižnih, 20:16. Stečenu prednost ,,ribari” su održavali do 49-og minuta, kada su srpski rukometaši na krilima razigranih Šešuma, Jovanovića i Radivojevića za svega tri minuta anulirali prednost suparnika. U poslednjem minutu meča Srbi su ušli sa rezultatom 29:26, odbranili se od Islanđana i imali sedam sekundi da postignu pogodak koji bi ih tada odveo među 12 najboljih selekcija na Starom kontinentu. Nakon Cvetkovićevog tajm-auta, sa igračem više na terenu i dobro izgrađene pozicije za šut, Petar Nenadić nije uspio da savlada inspirisanog Gustavsona, kojem je to bila, kako se kasnije ispostavilo, poslednja intervencija na turniru.
Najistaknutiji u srpskom timu sa po pet pogodaka bili su kapiten Šešum i desno krilo Radivojević, dok je u redovima Skandinavaca odskočio veteran Gudjor Valur Sigurdson sa osam postignutih golova.