Hrvatska na Rusiju: Majstor Subašić jači od Danske

0

HRVATSKA – DANSKA 1:1, penalima 3:2
(Mandžukić 4 – Jorgensen 1)
Penal serija: Eriksen – brani Subašić, Badelj – brani Šmajhel, Kjer 1:0, Kramarić 1:1, Kron-Deli – brani Subsašić, Modrić 2:2, Šene – brani Subašić, Pivarić – brani Šmajhel, Jorgensen – brani Subašić, Rakitić 2:3

Penal drama, 100 i kusur minuta dosade i Hrvatska u četvrtfinalu Mundijala! Gdje je čeka domaćin Rusija. I istorijska šansa da još jednom pobjedom izjednači najveći uspijeh u istoriji njenog fudbala napravljen prije 20 godina u Francuskoj. Četvrtfinale kakvom se malo ko nadao.
Hrvatska je pregrmjela pakao večeras u Nižnjem, bila na rubu nervnog sloma i samo zahvaljujući čudesnom golmanu Danijelu Subašiću uspjela da preživi penal horor protiv Danske. Poslije 1:1 u 120 i kusur minuta uglavnom negledljivog fudbala, Modrićevog promašenog četvrtfinala sa bijele tačke u samom finišu produžetaka, Hrvatska je imala jače živce, bolje šutere i fenomenalnog Subašića na penal lutriji koji je odbranio tri od pet penala i omogućio Ivanu Rakitiću da u petoj seriji konačno polomi duh borbenih Danaca.
Kada je Luka Modrić u 117. minutu promašio penal za 2:1, izgledalo je da su Hrvati psihološki poraženi. Imali su četvrtfinale na tacni, ali je prvo Rebić glupim izborom u zicer šansi pretvorio skoro siguran gol u nesiguran penal koji je Kasper Šmajhel odbranio Modriću i napravio strašnu uvertiru za penal lutriju. Poznat kao sjajan penal majstor, Šmajhel je to dokazao tada, pa i u penal seriji sa dva odbranjena šuta sa 11 metara, ali je Hrvatska imala još većeg majstora – Danijela Subašića! Golman Monaka je odbranio penale Eriksenu, Šeneu i Jorgensenu, pa ni Šmajhelovi odbranjeni penali Badelju i Pivariću nijesu bili dovoljni Dancima.